Они ће бити оперативни након завршене модернизације, првенствено навигацијско-комуникацијске опреме по ИЦАО стандарду, речено је данас Тањугу у Министарству одбране.
Генерални ремонт је неопходан за један од шест испоручених авиона у овлашћеном ремонтном заводу у Руској Федерацији и он је почетком октобра пребачен у Русију где је започет генерални ремонт, док је за осталих пет авиона потребно само текуће одржавање.
Пројектом опремања авиона МиГ-29 који су недавно набављени од Русије, планиране су две модернизације.
Прва се односи на уградњу навигационе и комуникационе опреме у шест авиона како би били компатибилни са земаљским уређајима које прописује међународни стандард, а друга подразумева знатно унапређење просторних и ватрених способности на свих 10 авиона МиГ-29 и реч је о вишем технолошко-генерацијском нивоу модернизације.
Радове на склапању авиона и припреми за њихову ИЦАО модернизацију започели су руски стручњаци овлашћени од произвођача авиона.
Они раде на аеродрому Батајница у оквиру 204. ваздухопловне бригаде, уз ангажовање око 40 наших стручњака из РВ и ПВО, који се уз сарадњу са руским колегама додатно усавршавају.
Свих 10 авиона ће, након прве модернизације на шест испоручених авиона, имати унифицирану опрему и перфомансе која омогућава њихову употребу у складу са ИЦАО стандардом уз унапредено информационо-управљачко поље кабине пилота и додатно унапређене перфомансе навигацијско-комуникацијске опреме које омогућавају већу прецизност при извођењу летова нарочито у сложеним метеоролошким условима и ноћу.
Након модернизације на виши технолошко-генерацијски ниво на свих 10 авиона ће се повећати способности авионског радара и омогућиће се нови режими његовог рада, унапређује се нападно-навигацијски систем и систем управљања савременим ваздухопловним наоружањем.
Истовремено, знатно се унапређују просторне и ватрене способности ловачке авијације за дејство по циљевима у ваздуху и на земљи новим врстама ваздухопловног наоружања на малим, средњим и великим висинама, а тиме и постојеће оперативне способности РВ и ПВО и ВС за контролу и заштиту ваздушног простора Србије и других наменских задатака ловачке авијације.
Авиони ће бити опремљени савременом авиоником, савременим ваздухопловним наоружањем "в-в" и "в-з" и радио-техничким уређајем за активну самозаштиту и противелектронску борбу.
Ремонт и модернизација мигова, 29 ће коштати 185 милиона евра, а влада је обезбедила средства за комплетан пројекат опремање авионима МиГ-29, њихову прву и другу модернизацију, набавку и ремонт делова и агрегата за пројектовани период употребе и набавку савременог воденог наоружања.
У Министарству одбране кажу да ће миговима управљати пилоти Војске Србије и да имамо довољан број пилота за лет на миговима, јер је процес њихове обуке континуиран.
Томе доприносе и заједничке вежбе и обука са припадницима оружаних снага Руске Федерације, наводе у министарству.
Прочитајте ОВДЕ какав то економски бум Русија планира у Србији?
Извор: Танјуг