Најновије

ПУТИН ЧУВА СЕВЕРНУ ГРАНИЦУ: Шта све Руси спремају за Арктик

Пре три године основана је Уједињена стратешка команда „Север“ са штабом у Североморску. Главни задатак те формације јесте заштита економских интереса Русије у Арктичком региону — од Мурманска до Анадира.

Путин и Сергеј Шојгу (Фото: Јутјуб)

Министарство одбране Русије усредсредило се на обнављање морнаричке групе и мреже војних аеродрома, као и на јачање противваздушне одбране. 
Председник Русије Владимир Путин је у априлу 2014. године наложио Министарству одбране да на Арктику образује јединствен систем бродова и подморница нове генерације, да ојача границу и да успостави нови државни орган за реализацију политике Русије у том стратешки важном региону.
Поред морнаричке групе у нову структуру су укључене и јединице морске авијације, копнених снага, ваздушно-космичких снага и противваздушне одбране. Арктичком групацијом и Северном флотом од априла 2016. године командује вицеадмирал Николај Јеменов. 
Доктор војних наука Константин Сивков објашњава да је „Север“ специфичан по томе што дефакто остварује државну политику освајања Заполарја. Циљ арктичке групације јесте поуздана заштита природних богатстава тог региона и заштита Северног морског пута. 

Војно присуство

До краја 2018. године у близини Мурманска треба да буде завршена изградња радарске станице „Вороњеж“, која ће заменити совјетску станицу „Дњепар“. Нова станица ће бити северна барикада националног система за упозоравање о ракетним нападима. 
Један од изазова за „Север“ јесте јачање борбене авијације земаља-чланица НАТО-а у том региону. До 2024. године норвешка авијација ће потпуно завршити обнављање наоружања ловцима пете генерације Ф-35. Осло ће добити укупно 52 авиона који ће својим офанзивним могућностима превазилазити Ф-16.
Канада је способна да на Арктику размести више од 70 ловаца Ф-18 и планира да попуни ескадрилу беспилотним летелицама. САД намеравају да после 2020. године обнове авио-парк 11. Ваздушне армије, смештене на Аљасци. Сви Ф-16 авиони на бази „Ејелсон“ биће замењени авионима Ф-35. 
Русија планира да до 2020. године обнови 13 војних аеродрома који су коришћени у совјетском периоду. Ускоро треба да буду завршене реконструкција и модернизација 10 објеката. Сви аеродроми се налазе иза поларног круга. 
На аеродромима ће се налазити бомбардери Су-24, ловци-бомбардери Су-34, јуришни авиони Су-25, ловци-пресретачи Миг-31 и разни типови хеликоптера. У ескадрили ће бити и стратешки бомбардери Ту-22, Ту-95 и Ту-160. 
За заштиту неба изнад Арктика задужена је нова ПВО дивизија, која ће наредне године бити размештена на архипелагу Нова земља, у насељима Тикси и Диксон. 
Министарство одбране Русије очекује да ће до 2019. године бити завршено формирање ПВО штита од Нове земље до Чукотке.
Активно освајање Заполарја почело је чишћењем отпада који се накупио још у совјетско време. Основни део отпада на Арктику чине бурад од по 200 литара у којима су биле нафтне прерађевине. За три године са Арктика је изнето више од 10.000 тона металног отпада. 
Током ове године планирано је да се из бивших совјетских база изнесе и рециклира више од 600 тона металног отпада. У овом тренутку отпад се уклања на острвима Килдин и Котелни, где би ускоро требало да буде распоређена 99. Тактичка бригада Северне флоте. 

Титани флоте

„Север“ располаже најбројнијом и најмоћнијом групацијом бродова. Северна флота има 41 подморницу и 38 бродова, међу којима је и тешка крстарица, носач авиона „Адмирал Кузњецов“. У саставу Северне флоте је и осам подморница са балистичким ракетама. 
Северна флота има и највећу подморницу на свету, крстарицу „Дмитриј Донској“ из пројекта 941 „Ајкула“. Дужина пловила је 172 метра, ширина 23,3 метра, газ око 11 метара, а запремина 49.800 тона.
„Дмитриј Донској“ је пројектован и изграђен 1980. године и наоружан је са 20 балистичких ракета Р-39, али од 2002. године подморница учествује у испитивањима балистичких ракета „булава“. Подморница би требало да остане у саставу Северне флоте најмање до 2020. године. 
Осамдесетих година конструкторски биро „Рубин“ почео је да израђује атомске подморнице у оквиру пројекта 955 „Бореј“, које треба да замене „ајкуле“. Прва крстарица „Јуриј Долгоруки“ у састав Северне флоте је ушла 2013. године. 
Друга нуклеарна подморница је „Кнез Владимир“, који је поринут 17. новембра ове године. До 2020. године Северну флоту треба да попуне и крстарице „Кнез Олег“ и „Кнез Пожарски“. 
„Бореји“ се одликују нечујношћу и великим маневарским способностима. Наоружани су са 16 балистичких ракета „булава“, као и торпедима и крстарећим ракетама „калибар“ и „оникс“. 
У децембру Северној флоти треба да буде предат и велики десантни брод „Иван Грен“, део пројекта 11711. Брод је предвиђен за превожење и искрцавање појачаног батаљона морнаричке пешадије. Он може да превезе до 200 војника, 36 оклопних возила или 13 тенкова.
До краја ове године планирано је да Северној флоти буде предата и ракетна фрегата „Адмирал флоте Совјетског Савеза Горшков“, дугачак 135 метара и широк 16 метара. Посаду тог брода чини од 180 до 210 људи. 
Кључни задатак „Севера“ јесте заштита природних ресурса Заполарја. Према разним проценама, у овом региону је сконцентрисано око 20 одсто светских залиха угљоводоника.  
Прочитајте ОВДЕ зашто Пјонгјанг не верује ником осим Русији?
Извор: rs.sputniknews.com

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Погледајте лансирање "Булаве".
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА