И поред америчког упозорења да ће пратити ко како гласа, већина земаља у скупштини Уједињених нација подржала је резолуцији којом се одбацује одлука Доналда Трампа. Док су поједине земље региона, попут Босне и Херцеговине и Хватске биле уздржане, Србије је уз Русију, Кину, Велику Британију, Немачку, Француску, гласала за.
У Министарству спољних послова није добијен одговор на основу чега је Србија одлучила да гласа за усвајање ове резулоције, као и да ли ће то утицати на односе са Сједињеним Државама. Министар Ивица Дачић данас није одговарао на позиве нити СМС поруке.
Каријерни дипломата Зоран Миливојевић сматра да је Србија рационално поступила што се у вези са овим питањем прикључила ставу већине.
“Други мотив Србије је био је да има активан однос - дакле не да се уздржи него да има активнан однос и да тиме пошаље поруку и својим неким будућим партнерима. Када то кажем, у првом реду имам чињеницу да су главне државе чланице ЕУ и сталне чланице Савета безбедности гласале за резолуцију. Дакле, то је порука да Србија себе жели да види у истом клубу”, оцењује Миливојевић.
Спољнополитички коментатор Бошко Јакшић ипак сматра да гласање Србије може да утиче на односе са Сједињеним Државама.
“Уколико Америка оствари своју претњу и укине финансијску подршку огромном броју земаља, онда и Србија може да се нађе у тој групи и то би имало неке ефекте, не посебно велике”, сматра он.
Јакшић, међутим, истиче да је политичка штета на релацији Београд - Вашингтон озбиљнија.
“Али ово је ређа прилика када мислим да кривац није у Београду, него у Вашигтону (…) Било је много паметније бити уздржан о резолуцији о Украјини”, поручује он.
Резолуција коју Јакшић помиње усвојена је у уторак у Уједињеним нацијама. Њом се осуђују кршења људских права на Криму и Русија идентификује као окупациона сила. Документ је подржала већина европских држава и Америка, док је Србија уз Русију, Кину, Индију, била против.
Прочитајте ОВДЕ зашто амерички стручњак за Балкан саветује Србији да се окане Русије у вези са Косовом?
Извор: Н1