"То је фирма која има неких двоје запослених, није то нека огромна компанија. То су људи који свакако седе у просторијама Србијагаса. Гаспром је иначе правио са свим земљама са којима је правио међудржавне договоре око градње гасовода Јужни ток. Ја колико знам ни њихове компаније нису угашене, чак Бугари држе цеви за Јужни ток ускладиштене", објашњава Јелица Путниковић из Балкан магазина.
"Јужни ток Србија”, која је основана у Швајцарској као офшор фирма, била је 51 одсто у власништву “Гаспрома”, а 49 одсто у власништву Србијагаса.
На питања о томе како се та фирма финансира и да ли ће бити алтернатива потенцијалном Турском току, за који се Србија нада да ће бити део трасе, из Министарства енергетике и Србијагаса нису одговорили.
Прецизне информације о томе докле се стигло са пројектом Турски ток још увек не постоје, али из Владе стижу поруке да је Србије енергетски безбедна земља спремна на сваки сценарио.
А да ли је сценарио за садашњи Јужни ток да промени име у Турски ток.
"Србијагас је носилац посла у Србији за градњу било ког гасовода и сигурно је да је то што је једном урађено да се неће на некој другој траси поново пројектовати", каже Путниковић.
Спекулише се тако и да би средства обезбеђена за Јужни ток могла бити преусмерана на потенцијални Турски ток. А за Јужни је само из буџета за 2013. обезбеђено 75. милиона евра, а исто толико и од стране Гаспрома.
Од тада, тврди Путниковић, одрађено је пројектовање, траса од близине Зајечара где је гасовод требало да уђе у Србију, као и уклањање мина са тог подручја.
Прочитајте ОВДЕ колико одсто територије тзв. државе Косово поседују држава Србија, СПЦ и Срби!
Извор: Н1