А шта је тачно Торнадо-С и каква му је ударна моћ?
Претходник Торнадо-С – 300 милиметарски ракетни бацач Смерч - може да погађа циљеве на удаљеностима до 90 километара. Све његове ракете су недириговане, а његов истовремени плотун „покрива“ површину од 60 хектара.
А Торнадо-С има и дириговане ракете 9М542 са дометом до 120 километара. Тврди се да ће бити даље модернизоване и да ће имати домет до 200 километара.
Њихов лет према циљу кориговаће војни сателити.
Торнадо-С је у суштини усавршени Смерч са савременим системом за управљање ватром, а у стању је да напусти позицију са које је гађао пре него што испаљене ракете стигну до циља.
Лепин чак тврди: „Торнадо-С је потпуно аутономан. Његова посада може да изврши све борбене задатке не излазећи из његове кабине. Торнадо-С је довољно да на ватреном положају остане само неколико минута и да одмах креће на нови“. Торнадо-С једним плотуном „покрива“ површину величине 100 фудбалских терена.
Генерални конструктор Торнада-С - Виталиј Хоменок - наглашава да Торнадо-С и његову борбену тачку чине четири возила: возило-лансер, возило са резервним ракетама, командно возило за управљање паљбом и метеоролошки коректор.
Он упозорава да је Торнадо-С најубојитије и најразорније оружје после нуклеарног.
После његовог плотуна на оних 10 фудбалских игралишта - ништа не остаје.
А пошто има и „паметне ракете“ у стању је и да „појединачном паљбом“ разара противничка утврђења.
То „Смерч“ није у стању.
Погледајте ОВДЕ руски ТОС - 1А у акцији у Сирији.
Извор: fakti.org