- У лето наредне године, видећемо потпуно закључивање тренутног мандата мисије Еулекс. До сада смо говорили о транзицији, о стезању, сада треба да говоримо одмах о закључној фази - рекао је Тачи у обраћању у Приштини.
Тачи је оценио да су "централне косовске институције успеле да консолидују власт", "распростирући институције у сваки кутак", али да ван њих и даље има још "много поља", међу којима је навео и међународне мисије.
- Један неоправдани број међународних мисија још увек функционише на Косову, стварајући утисак да смо у веома раном стадијуму транзиције. Остајемо захвални међународној заједници за свако добро које је донела Косову, исто као што их сматрамо одговорним и за све њихове пропусте и неуспехе - рекао је Тачи.
Тачи је рекао да добро партнерство функционише реципрочно и поручио да међународна заједница увек може да рачуна на јако партнерство и сарадњу са Приштином.
- Али, сада је одговорност за наше путовање, за нашу садашњост и будућност, у нашим рукама - додао је он.
Говорећи о Специјалном суду за злочине припадника бивше ОВК, Тачи тврди да је оснивање тог тела "наметнула" међународна заједница.
- Наше институције су прихватиле тако нешто, јер у супротном ми не бисмо имали снаге да зауставимо оснивање другог међународног суда, под окриљем УН. Изгласали смо га у то време како бисмо очували партнерство са САД, ЕУ и НАТО - рекао је Тачи.
Тачи сматра да Специјални суд не може да постигне оно што изјављује, односно "да ојача осећај правде за жртве рата".
- Да постоји таква правда, којом управља међународни фактор, 100 специјалних судова би требало да се оснује само за злочине које је Милошевићева Србија извршила у државама Балкана и овде на Косову. А парадокс са којим се ми суочавамо је очајавајући. Истој тој Србији су врата ЕУ отворена, а Косово остаје у изолацији - тврди Тачи.
Поручује да "косовске институције" не треба себи да дозволе неуспех у испуњењу обавеза и у исто време да криве ЕУ или међународну заједницу.
- Наше институције не успевају скоро три године заредом да ратификују Споразум о граници са Црном Гором. Тако, не само да смо изгубили битку у аргументима са ЕУ, него смо пољуљали и поверење наших стратешких међународних партнера. Исто се може рећи и за спровођење Споразума о основању Заједнице општина са српском већином на Косову - рекао је Тачи.
Уочи наставка дијалога Београда и Приштине, Тачи је најавио да ће убрзо предложити један модел стварања свеобухватног политичког тима, у којем ће, како је рекао, бити простора за све представнике политичких партија и цивилног друштва.
Тачи, такође, тврди да ће САД у дијалогу бити "обухваћене директно".
Предлог ЕУ – Србија чланица до 2025. године. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг