Укупна средства намењена МО и ВС износе 70.484.263.000 динара или скоро 591,3 милиона евра што је за око 112,8 милиона евра више него што је био предложени буџет за 2017. годину.
За модернизацију и ремонт средстава наоружања и војне опреме (НВО) предвиђено је нешто преко 20,6 милиона евра од чега је 15,7 милиона за машине и опрему а остатак иде на специјализоване услуге. Са 637 хиљада евра финансираће се изградња хангара на аеродрому Ниш, међутим по ономе што се може прочитати у предлогу буџета, 2018. биће завршено 20 процената радова, у 2019. још 30 процената да би тек у 2020. хангар био готов.
Други конкретан податак који се односи на РВ и ПВО је, поред хангара у Нишу, обезбеђивање средстава за модернизацију школских и борбених авиона. У ту сврху требало би да се потроши око 4,5 милиона евра од тога на материјал скоро 3,5 милиона а на, како стоји у наведеним ставкама, текуће поправке и одржавање, преосталих милион евра.
И у овом буџету постоји буџетски фонд за наоружање и војну опрему који сада износи 16,9 милиона евра од чега је чак 13,6 милиона нераспоређени вишак прихода из ранијих година. Циљ овог фонда је унапређење стања у области наоружања и војне опреме и одржавање средстава. Сви наведени износи који се односе набавке новог наоружања и војне опреме, затим средства за њихову модернизацију и ремонт, изградњу инфраструктуре, су у односу на остале трошкове поново заиста скромни.
Међутим постоји и једна недоумица у делу који се односи на функционисање МО и ВС. Од укупно 212,3 милиона евра колико је издвојено за ову намену постоји ставка Машине и опрема и поред ње веома велики износ од чак 73,6 милиона евра. Могуће је да ће део тих средстава бити искоришћено за плаћање рате за радове на ловачким авионима и набавку хеликоптера. Са друге стране вероватно ће се тај новац трошити и на улагање у капацитете за одржавање и ремонте НВО. У истом делу буџета постоје и посебне ставке за текуће поправке и одржавање са 20,7 милиона евра као и материјал са чак 40,7 милиона евра.
Финансирање онога што је током прошле и ове године уговорено и најављено, а то су пре свега средства намењена РВ и ПВО, требало би да буде обезбеђено из других извора односно суфицита буџета који је настао у 2016, 2017. а сматра се да ће се тај тренд наставити. Није немогуће да је тај новац завршио у овогодишњем војном буџету управо у делу који се односи на машине и опрему у оквиру издатака за функционисање МО и ВС.
До краја 2020. за све могуће радове и набавке везане за 10 ловачких авиона МиГ-29 најављено је да ће се потрошити око 185 милиона евра, и да ће се то плаћати у ратама. За сада сигурно знамо да је плаћен транспорт 6 донираних авиона и да је склопљен уговор за резервне делове, предизвозну припрему авиона и њихово довођење на стандард 4 старија примерка као и ремонт једне 29-ке која је стигла из Русије.
Уз то треба набавити још и земаљску опрему за њихово опслуживање а следеће године треба послати бар три постојећа авиона на ремонт, коју годину касније и четврти. Потом је најављено да ће се извршити продужење века као и вероватно најскупљи део читавог посла а то је модернизација која би борбене могућности авиона подигла на виши ниво и учинила их потпуно вишенаменским.
Веома скупа ће бити и планирана набавка савременог вођеног наоружања ваздух-ваздух и ваздух-земља. Уз све ово у току су процедуре и за изградњу хангара за дежурну пару ловаца у систему ПВО као и дежурног хеликоптера за трагање и спасавање.
Почетком 2019. године Војска Србије ће примити на употребу први од 6 наручених вишенаменских хеликоптера Х145М који су наручени крајем децембра прошле године. Цена ових хеликоптера од којих ће 4 бити наоружана није саопштена а на основу објављених уговора за друге државе, њихова вредност са обуком, логистиком и наоружањем креће се од 65 до 90 милиона евра. Званично је крајем 2016. саопштено да је део новца већ уплаћен па се лако може закључити да ће и у овом случају плаћање бити у ратама.
Када је реч о хеликоптерима, недавно је објављено и да се са руским Рособороноекспортом преговара о 6 транспортно-борбених хеликоптера а на основу раније изречених планова и најава највероватније се ради о средњим транспортним хеликоптерима Ми-17. Два таква хеликоптера, у верзији Ми-17В-5 набављено је 2016. за 25 милиона евра. Стога би 6 оваквих хеликоптера могла коштати око 75 милиона евра.
Од највиших државних званичника последњих месеци смо директно или индиректно сазнали да се са Белорусијом преговара о набавци додатних авиона МиГ-29, спомињало се 6 до 8 авиона, потом се говорило о набавкама ракетних система, конкретно два дивизиона система Бук, док су поједини медији у скорије време спомињали и 4 батерије система С-300. У свим случајевима спомињало се да би обавеза Србије била да плати само ремонт и модернизацију поклоњене технике. Исти медији су пренели и да би уговор за белоруску донацију МиГ-ова 29 и С-300 могао бити потписан у марту следеће године.
А за плате...
Као што је то већ уобичајно велики део новца иде за плате које ће од 1. јануара бити 10 процената веће, ту је затим и велики број издвајања за социјалне доприносе, социјална давања и заштиту, накнаде у натури, накнаде трошкова за запослене, награде запосленима. На све поменуто, укључујући и веће плате, требало би да буде издвојено око 312,3 милиона евра.
Прочитајте ОВДЕ каква то два корака очекују Србију да би добила ескадрилу МиГова?
Извор: Tango Six