То је изјавио лидер СДСМ Зоран Заев, после састанка са Европским комесаром за суседску политику и проширење Јоханесом Каном.
Он је казао да је та странка посвећена реформама.
- СДСМ даје све од себе како би завршила процес прикупљања потписа и како би покренула преговоре о формирању владе - рекао је Заев и апеловао на новинаре да питају лидера албанске странке ДУИ Али Ахметија о њиховим захтевима по питању отварања преговора о формирању владе.
Заев је казао да претпоставља шта ДУИ очекује у писаној форми и најавио да ће та странка, ако добије мандат за формирање Владе, представити став о платформи албанских парламентарних странака.
Лидер албанске странке ДУИ Али Ахмети се такође састао са европским комесаром, а након састанка казао је да је држави потребно решење које ће гарантовати стабилност и ојачати мир, међуетничке односе, имплементацију неопходних реформи и осигурати владавину права.
Он је додао и да је Хану представио свих пет опција које тражи та странка у вези са окончањем политичке кризе у Македонији и додао да је о са ВМРО-ДПМНЕ разговарао о коалиционом споразумом, док су преговори са СДСМ још у току.
У вези могућности да се постигне споразум са било којом странком, Ахмети је казао да ДУИ очекује писану понуду од СДСМ, о којој би се разговарало на седници председништва те странке и додао да не постоји крајњи рок за доношење одлуке, која захтева детаљну анализу обзиром на важност за државу.
Говорећи о платформи, Ахмети је казао да је она више заједничко саоппштење албанских парламентарних странака које су повериле ДУИ да преговара о формирању нове владе у њихово име, а да га једино није потписао лидер ДПА Мендух Тачи.
Са друге стране лидер ДПА Мендух Тачи рекао је новинарима да је убеђен да су лидери ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ Никола Груески и Али Ахмети већ постигли договор о формирању владе, али и да би било добро да свима кажу шта тај договор садржи.
Он је након састанка са Ханом казао да је један од разлога зашто се састао са њим била и чињеница да Албанци у Македонији немају опозициону партију која ће их представљати, док су све остале постале чланице неке владине структуре.
Према његовим речима, ДПА неће никада бити део владе у којој је ДУИ.
Генерални секретар покрета "Беса" Африм Гаши рекао је да је Хан дошао у Македонију како би помогао да се разреши криза и нађе решење.
- Беса је дала подршку СДСМ да добије мандат и формира нову владу. Али формирање владе је део једног другог преговарачког процеса - и дадао да неће бити део владе уколико је нешто у том преговарчком процесу противно принципима тог покрета.
Он је додао и да Беса неће дати подршку појединцима који су под истрагом јавности или Специјалног тужилаштва.
Комесар ЕУ за проширење Јоханес Хан разговарао је у Скопљу са представницима политичких странака о политичкој кризи у тој земљи, насталој након неуспешног покушаја формирања нове владе.
Ванредни парламентарни избори одржани су у Македонији 11. децембра и на њима је ВМРО-ДПМНЕ, освојила 51 посланички мандат, СДСМ 49 а ДУИ 10 мандата. Извор: Танјуг