Пише: Александар Чепурин У Министарству спољних послова Русије радио је читав низ истакнутих дипломата. Један од њих је кнез Александар Горчаков, који је био министар од 1856. до 1882. године. У најтежем периоду за Русију постигao je невероватан успех.
Узгред речено, најистакнутији министри иностраних послова Русије су радили дуго: Горчаков – 25 година, Георгиј Чичерин – 12, Вјачеслав Молотов – 13, Андреј Громико – 28 година. „Дугог века“ је и садашњи министар Сергеј Лавров – ради четрнаесту годину. Мање успешни су одлазили већ после неколико месеци, на пример Лав Троцки. Интересантно је да ово правило донекле важи и за српско-југословенску дипломатију: два министра „дугог века“ су Никола Пашић и Коча Поповић.
У руској спољнополитичкој служби радило je више великих писаца и песника – Александар Пушкин, Александар Грибоједов, Фјодор Тјутчев, Алексеј Толстој. И у Србији видимо исто – Иво Андрић, на пример, а уз њега Бранислав Нушић, Милош Црњански и други. Један од главних задатака дипломате je – да пише кратко и јасно. То је добра школа!
Не знају баш сви да је Сергеј Лавров аутор више стихова и песама. Он и његов српски колега добро певају, али ипак одвојено.
Посебност руске дипломатије јесте у томе да њена реч има значајну тежину практично у свим питањима међународног живота – од нуклеарног разоружања до регионалних и билатералних питања. То је велика одговорност, а и добра вежба за дипломате.
Од почетка 19. века представници Русије активно су помагали ослободилачким покретима балканских народа. Следеће године славимо 180. годишњицу од дана успостављања руско-српских дипломатских односа. Руски конзули су бранили интересе српског становништва од османског безакоња. Русија је пружила огромну помоћ Београду током Првог и Другог светског рата. Совјетски Савез је одржавао добре односе с Покретом несврстаних и Београдом као лидером овог покрета. Србија са своје стране увек је била земља с мушким карактером, поуздани партнер.
Данас Русија подржава Србију у спречавању трајних покушаја да се створи вештачка косовска псеудодржава, која се претворила у расадник криминалитета, а протерала је из покрајине хиљаде Срба. И не обазире се баш на Брисел, што доказује безочна опструкција споразума о успостављању ЗСО.
Ценимо настојање српског руководства да доследно развија билатералну сарадњу са Русијом. Подржавамо тесне контакте с нашим колегама у МСП Србије, које врло поштујемо и ценимо. Руске дипломате су захвалне обичним Србима на гестовима љубави и поштовања, које ми овде осећамо на сваком кораку.
Сигуран сам да даље јачање Русије, њен енергичан економски развој, јесу велика шанса и предност за Србију. Извор: Политика