Званична Москва је поново покренула иницијативу за проширење граница у Уједињеним нацијама, а истовремено је драстично ојачала арктичку армију.
- Комисија УН требало би крајем фебруара да ступи у контакт с руском делегацијом и да размотри та питања - рекао је министар за природне ресурсе и екологију Сергеј Донској.
Русија је 2001. године саопштила да претендује на проширење граница које би укључило континентални гребен Арктика, изузетно богат енергентима. Организоване су експедиције, које су испитале терен и установиле да се тамо налази око 4,9 милијарди тона енергената, а Русија је потом 2015. послала захтев УН да би проширила своје границе на Арктику захваљујући подводном гребену Ломоносова.
Руски председник решио је да озбиљно уложи у зимску војну опрему.
- Оваква модернизација арктичких трупа и арктичке војне инфраструктуре није виђена чак ни у совјетско доба - каже за Ројтерс Михаил Барабанов, уредник руског војног магазина Москоу дифенс бриф.
Две специјалне арктичке бригаде су већ формиране, додаје, што чак ни СССР никад није имала, а постоји план о формирању и треће, али и специјалних одбрамбених приобалних јединица.
- Арктичке базе су наша територија. За разлику од других земаља, ми не правимо те базе преко мора и океана. Наша армија мора да буде спремна да делује на целој нашој територији у свим екстремним условима - каже члан Руског географског друштва Денис Мојсејев.
Професор Павел Макаревич, члан истог друштва, каже да су Михаил Горбачов и Борис Јељцин дозволили да арктичка граница буде потпуно огољена, а да се сад те грешке само исправљају.
Састанак Путина и Трампа пре јула
Постоји могућност да се председници Русије и САД Владимир Путин и Доналд Трамп састану пре самита Г20 у јулу, али да засад нема конкретних информација о томе, изјавио је портпарол Кремља Дмитриј Песков. Нешто се спрема, Путин шаље још копнених трупа у Сирију. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир