Поглавље 26 (образовање и култура) требало да буде отворено у децембру, али се због познатих, непотребних, разлога то се тада није десило тако да ће ово поглавље бити отворено сада, подсетила је она за "Политику."
Србија је, каже Јоксимовићева, технички у потпуности спремна за отварање још два поглавја - 20 (предузетништвио и индустријска политика) и 29 (царинска унија), преговарачке позиције су увелико на радним телима ЕУ, неке државе су већ дале своју сагласност али да ћемо видети шта ће се догодити.
- Наравно неке чланице ЕУ рећи ће нам да желе да чују оцену напретка у спровођењу Бриселског споразума. И то тако и пише у преговарачком оквиру за Србију. Али, ако би то значило да - ако неко у ЕУ процени да нема довољног напретка, да ће бити игнорисано све што је Србија урадила у реформама и усвајњу стандарда по осталим поглавлијима онда мислим да је такав ригидан и нефлексибилан став неодржив и контрапродуктиван - каже она. За нас је, према њеним речима, квалитет реформи најважнији.
Осврћући се на недавну посету Шведској, она каже да је то земља чији се глас у ЕУ чује и уважава, да се искрено и аргументовано залаже за одржавања политике проширења. - То је за нас као озбиљног кандидата посебно значајно у тренутку када политика проширења није популарна тема у бројним државама ЕУ - наводи и додаје да је изузетно драгоцено принципијелно њено противљење пракси уношења билатералних питања у ток преговарачког процеса.
На питање који би још чланицу ЕУ издвојила због помоћи интеграцији Србије она наводи да Србија има отворену и снажну подршку Мађара, Аустрије, са Немачком има отворен и фер однос, а позитивно су настројене и Француска и Италија, земље Вишеградске групе. - Нагласила бих да нам је подршка Шпаније изузетно важна, посебно због њиховог принципијелног става о КИМ - рекла је она, подсетивши да због изборне године у Немацкој, Холандији и Француској не верује да ће проширење бити у средишту пажње.
Коментаришући то што су пре десет година околности у самој ЕУнији биле другачије по питању проширења она каже: - Важно је да радимо и не показујемо фрустрацију јер ја мислим да је Србија одличан кандидат који сутра има шта и да унесе у ЕУ.
На констатацију да све анкете од 2000. године које организује Канцеларија за ЕУ интеграцију показују да грађани мисле да су им највећи донатори Русија, ЕУ, Кина док је у стварности другачије, она указује на недовољно познавање чињеница. Она подсећа да је ЕУ највећи донатор Србије и да је Немачка највећи билатерални донатор која је за претходних 15 година дала преко 1,5 милијарди евра као бесповратна средства у разним пројектима.
- Политичка подршка нам је важна и добри односи са овим земљама али грађани треба да знају истину о томе ко нам је финансијски највише помогао у реформама и одакле су највеће инвестиције које запошљавају хиљаде људи у Србији - рекла је Јоксимовић.
Извор: Танјуг
Извор: Танјуг