Многи мисле да је то Клинтонову то коштало функције, да је сада на реду Макрон из Француске, а затим Меркелова. Саговорник Дојче велеа аналитичар Штефан Мајстер сумња у то.
"Примећујемо да руски медији, друштвене мреже, а сигурно и државни актери, покушавају да утичу на дебате у земљама-чланицама Европске уније. И Немачка и Француска, земље у којима се ове године одржавају избори, јасан су циљ. У кључним, али и другим земљама Европске уније у којима десничарски кандидати имају веома добре шансе, видимо повећану активност руских медија и рачунарских тролова и ботова. Очигледно је да је Макрон кандидат који у Москви изазива нелагоду, али морало би систематски да се провери у којој мери се заиста води прљава кампања. Са друге стране, видимо да има много активности и много напада на Макрона, као и да се о њему шире одређене приче – полуистине, трачеви и слично. Човек се заиста запита: има ли то везе са Русијом?", наводи Мајстер.
Он је истакао и да је тешко доказати да ли је Путинова жеља да помогне лидерки француског Националног фронта Марин ле Пен и да свргне са власти немачку канцеларку Ангелу Меркел.
"Уверен сам пре свега да је Кремљу до тога да изазове забуну – у Сједињеним Државама с Трампом, али и у Француској и Немачкој кроз јачање снага које читав систем доводе у питање. На тај начин се жели да бирачи постану несигурнију и да се минира поверење у медије и државне институције, односно да се ослаби способност политике да делује у централним земљама Европске уније. Ја лично не верујем да руске службе мисле да би могле тако дубоко да продру у изборне кампање и да утичу на победу одређених кандидата", истиче Мајстер.
На питање какве користи има Кремљ од такве врсте слабљења демократије на Западу, каже да Кремљ жели да сопственом становништву покаже да су западне демократије запале у дубоку кризу.
"То јача његову позицију на унутрашњем плану, а истовремено се слаби способност деловања Европске уније, што би могло да се одрази и на могуће продужење санкција Русији. То, наравно, побољшава Путинову позицију и у погледу Украјине, као и када је реч о његовом утицају у постсовјетском простору", закључио је Мајстер. Избор: Дојче веле