Ствари су отишле толико далеко да би сваког тренутка могао да букне оружани сукоб између црногорских специјалаца и албанских паравојних формација које не признају споразум Хашима Тачија и Игора Лукшића о демаркацији, усвојен и на тзв. влади Косова, и траже од скупштине у Приштини да спорни споразум не верификује док Црна Гора Косову не врати око 8.000 хектара "узурпиране косовске земље".
Албанци у пограничним селима провоцирају померањем "граничних међаша", а на територији Црне Горе постављају заставе ОВК и тзв. Косова и пишу графите "Република Косово".
Газменд Суља, председник локалног огранка ветерана ОВК у Пећи отворено је рекао да су Албанци спремни да употребе оружје.
- Одувек смо ове планине бранили нашом крвљу, ако то буде потребно, учинићемо то опет - поручује Суља.
Мада је Хашиму Тачију пре неколико дана из Брисела поновљено да, ако жели укидање виза за своје грађане, учини све како би тзв. Скупштина Косова што пре верификовала споразум о демаркацији, посланици опозиције, посебно странке Рамуша Харадинаја и Самоопредељења, а и неки из владајуће већине прете да нипошто неће дозволити да се споразум усвоји, нити у пракси примени.
Крајем прошле године Рамуш Харадинај је јавно у скупштини поцепао споразум о демаркацији.
По Уставу из 1974.
Посебна комисија два пута је утврђивала границу између тзв. Косова и Црне Горе, укупне дужине 79 километара. Мада мештани пограничних села тврде да је Црна Гора на неким местима "ушла" на територију Косова о пет до чак 40 километара, на предлог бивше тзв. председнице Косова Атифете Јахјага међународна експертска комисија прошле године је преиспитала Споразум о демаркацији и није регистровала никакве неправилности у процесу разграничења. Занимљиво је да се и тзв. Косово и Црна Гора позивају на границе одрећене Уставом СФРЈ из 1974. године, само их на терену различито тумаче.
Извор: Вести