Дрске претње
Носач "УСС Карл Винсон" класе "нимиц" упловио је у суботу заједно са разарачем са навођеним ракетама "УСС Вејн Е. Мејер" и пратећим пловилима у Јужно кинеско море. У питању су бродови из треће флоте америчке морнарице, која је задужена за источни и северни Пацифик од краја Другог светског рата. Међутим, овога пута борбена група САД послата је у западни Пацифик, и то први пут од 2012.
- Наша борбена група се налази у рутинској операцији патролирања - саопштила је америчка морнарица.
Да ствар буде још озбиљнија, командант борбене групе Џејмс Килби веома дрско је запретио Кини.
- Тренинг који смо недавно имали на Хавајима и Гваму је завршен. Он је поспешио ефективност и спремност наше морнаричке борбене групе. Једва чекамо да демонстрирамо своје способности - рекао је Килби.
Слање борбене групе у спорне воде уследило је након низа кинеских упозорења Вашингтону да то не ради. Последње упозорење издало је министарство спољних послова Кине у среду.
- Кина има неспорни суверенитет над Јужним кинеским морем. Поштујемо слободу навигације и прелета у тим водама, према међународним законима. Међутим, чврсто ћемо се супротставити покушајима негирања кинеског суверенитета у име безбедности и слободе навигације - навео је портпарол кинеског министарства спољних послова Генг Шуанг.
Кинески лист "Глобал тајмс", гласило Комунистичке партије и председника Си Ђинпинга, оценио је да САД својим присуством у Јужном кинеском мору дају повода ратном сукобу.
- Слањем "Карла Винсона" у Јужно кинеско море, САД очигледно желе да провоцирају и направе раздор између Кине и њених суседа. То би могло да покрене трвења, чак и војни сукоб између Кине и САД - истакао је "Глобал тајмс".
Тај лист је подсетио да је последњих неколико година америчка администрација под председником Бараком Обамом ограничила операције своје морнарице у спорним водама и није пловила Јужним кинеским морем од 2012. до 2015. како би избегла непотребне сукобе.
- Обамина забрана је донекле спречавала сукобе. По питању тога Трамп би требало да нешто научи од свог претходника - поручиле су кинеске власти Вашингтону.
Хоће кинеску нафту
Према наводима званичног Пекинга, Јужно кинеско море крије огромну количину природних ресурса, због чега САД желе контролу над тим водама.
- Оно се налази и на веома важној позицији Новог пута свиле. Због те своје важности Трампова администрација ће сигурно покушати да истисне Кину и максимализује своје интересе у том делу, што нећемо дозволити - истакао је "Глобал тајмс".
Иначе, слање борбене групе у кинеске воде само је једна у низу Трампових провокација званичног Пекинга. Он је током предизборне кампање претио економским ратом Кини. Ту земљу је називао највећим непријатељем САД, манипулатором националном валутом и претио да ће увести огроман порез на увоз кинеске робе у Америку. После изборне победе подржао је отцепљење Тајвана од Кине, што је изазвало невероватан гнев Пекинга.
Огромне залихе нафте
- у Јужном кинеском мору налази се око 250 острва и спрудова, од којих су многи испод воде у време плиме- проблематична су два архипелага Спретли и Парацел, око којих Кина гради вештачка острва
- Кина, којој тај регион припада према последњим картама из 1948, у спору је са пет земаља - Вијетнамом, Брунејима, Малезијом, Тајваном и Филипинима
- процењује се да Јужно кинеско море крије чак око 125 милијарди барела нафте и око 500 билиона кубних метара гаса
- један је од најпрометнијих поморских путева и стратешки пролаз за богате земље североисточне Азије до Индијског океана
- САД Јужно кинеско море и ваздушни простор над њим сматрају међународним коридором, па сходно томе тврде да имају право да изводе извиђачке летове и туда несметано плове.
Извор: Информер