То се оцењује у новом извештају генералног секретара УН о раду УНМИК-а, уз позив лидерима обе стране на уздржавање од запаљиве реторике.
Извештај, којим је обухваћен период од 16. октобра 2016. до 15. јануара 2017. године Савет безбедности УН разматраће у понедељак, 27. фебруара.
У извештају се наводи да су током тог периода тензије између Приштине и Београда достигле "забрињавајуће нивое, што је показано узаврелом узајамном реториком и оптужбама у вези са спорним питањима и догађајима".
Генерални секретар светске организације указује да није постигнут јасан напредак кад је реч о успостављању Заједнице српских општина, што је, како наводи, "кључан аспекат споразума постигнутог у оквиру дијалога под посредовањем ЕУ".
- Жалосно је што посвећеност и Београд и Приштине напредовању дијалога изгледа слаби, делимично услед преокупираности домаћим политичким питањима. Губитак замајца повећава опасност да у процесу нормализације, који је у интересу обе стране, дође до застоја и потенцијално назадовања - истиче се у извештају који је објављен на сајту УН, а носи датум 6. фебруар.
Изражава се и забринутост због, како се наводи, растућих тензија и ескалирања међусобног оптуживања који су карактерисали односе између Приштине и Београда током последњег квартала, посебно, јер се то догађало у тренутку јачања етничких напетости и заоштрене политичке реторике у ширем региону.
- Позивам лидере обеју страна да буду опрезнији и уздржанији у изношењу јавних ставова, да избегавају запаљиви језик и своје ставове износе искључиво мирним путем и кроз одговоран дијалог - поручује генерални секретар.
Он оцењује да је нарочито тенденција ка претварању мање значајних питања у теме жустрих расправа, у тежњи ка стицању тактичке предности или домаћих поена, допринела погоршању односа Београда и Приштине.
- Код неких лидера видим примере искрене посвећености, храбрости и визије о бољој будућности, без приступа који ником није од користи и који подрива истинске интересе народа којима они служе. Сматрам позитивним примере лидерства на свим нивоима управе и надам се да ће такви примери бити поновљени и чешћи током године која је пред нама - стоји у извештају.
Генерални секретар УН позива обе стране да се придржавају споразума које су већ постигле у процесу дијалога под посредовањем ЕУ, "у доброј вери и без неприкладних одлагања".
- Подсећам лидере да напредак није неизмењив и да, ако процес не крене напред, или ако не буду обезбедили опипљива побољшања која народ у потпуности очекује, постоји ризик од назадовања, што може бити опасно - наводи се у извештају.
Генерални секретар примећује да се и даље одлаже примена споразума о слободи кретања возила, укључујући одредбу која се тиче узајамног прихватања ознака на регистарским таблицама, што је према првобитном плану требало да ступи на снагу 15. новембра.
У извештају се напомиње да је у обухваћеном периоду постигнут известан напредак у примени споразума постигнутих у оквиру дијалога, посебно у области интегрисања судства, слободе кретања и телекомуникација.
Подсећа се, између осталог, да су представници и званичници косовских Срба обуставили учешће у владајућим институцијама као одговор на нови закон о Трепчи, као и да је Приштина осудила изградњу зида код моста у Северној Митровици, али се напомиње да упркос очитим тензијама на политичком нивоу, нема напетости унутар заједнице у Северној Митровици.
Наводи се и да је бивши лидер ОВК и садашњи лидер Алијансе за будућност Косова Рамуш Харадинај ухапшен у Француској 4. јануара по Интерполовој потерници на захтев Србије, те да је то изазвало гневне одговоре и косовских политичких лидера и делова јавности на Косову.
Такође се подсећа да су тензије између Београда и Приштине додатно екслаирале када је Београд увео нову железничку линују до Северне Митровице и воз са бојама српске заставе и натписом "Косово је Србија", због чега је косовска полиција распоредила специјалне јединице и оклопна возила, након чега су се политичари обе стране међусобно оптуживали, а ратоборни језик "запалио" јавно мњење.
Унутар Косова, констатује генерални секретар УН, напети односи између владајућих и опозиционих странака као и између странака унутар владајуће коалиције спречили су напредак по питању многих владиних циљева, укључујући ратификацију споразума о демаркацији са Црном Гором, а недовољан је и напредак у погледу борбе против корупције и организованог криминала.
У извештају се указује и да је, иако би осећања после сукоба увек требало признати и обезбедити ефикасне форуме за решавање питања губитака и притужби везаних за сукоб, право на безбедан и достојанствен повратак основно и неповредиво.
- Уједињене нације остају спремне да подрже повратак, помирење и решавање питања тешког наслеђа сукоба на Косову - поручује се.
Такође се истиче да су косовске власти одговорне за одржавање владавине закона и обезбеђивања права на повратак, те да те власти морају да обезбеде да инциденти као што су они који су се догодили у Сувој Реци и Дечанима не буду преседан за систематско спречавање повратака.
Оцењује се и да је одсуство одговора јавних институција у инцидентима у Сувој Реци и Дечанима разочаравајуће.
Генерални секретар указује да је "од кључне важности да косовске институције испуне оперативне захтеве Интерпола и обнове пуну сарадњу са УНМИК-ом и Интерполовом Канцеларијом за везу, како би се обезбедило ефикасно ангажовање у међународним напорима спровођења закона".
Истиче и да УНМИК наставља да прати развој догађаја у вези са унапређењем и заштитом верског и културног наслеђа, и наводи да забрињава то што косовске власти упорно одбацују зхатев за издавање грађевинске дозволе за обнову српске православне цркве у Призрену.
Генерални секретар, такође, похваљује наставак конструктивне сарадње страна са његовим специјалним представником Захиром Танином, поручивши да Танин остаје странама на располагању како би помогао у мирном решавању спорова и неспоразума.
У извештају високе предстанице ЕУ за спољну политику и безбедност генералном секретару о активностима Еулекса у поменутом тромесечмом периоду наводи се да је изречен известан број пресуда у вези са раним злочинима и организованим криминалом, корупцијом и другим озбиљним злочинима.
Такође се наводи да је, према проценама Еулекса, Дивизија специјалних јединица косовске полиције "пружила одличан одговор, на нивоу стандарда ЕУ, у свим врстама интервенција" и да Јединица за верско и културно наслеђе оперише на задовољавајућем нивоу, уз напомену да постоји стална потреба за обезбеђивање осетљивих верских локација.
У делу извештаја генералног секретара о Канцеларији специјалног тужиоца и Специјалним већима, наводи се да је та канцеларија добила задовољавајућу помоћ од судских и полицијских власти у Приштини и Београду, али да специјални тужилац очекује и већу помоћ имајући у виду да се рад његове канцеларије убрзава.
Функцију генералног секретара УН је до 31. децембра 2016. обављао Бан Ки-мун, након чега га је на том месту, од 1. јануара 2017, заменио Антонио Гутереш. Извор: Танјуг