Већину људи уче да је све нормално, популација на земљи је на правом путу напретка, велики број влада и богаташа граде подземна склоништа “за сваки случај.“
Прича о подземним структурама које служе за скривање политичке и војне елите у случају нуклеарног рата или масовног бомбардовања обичном муницијом, има дугогодишњу историју. Тридесетих година прошлог века, у СССР-у је испод главног града почео да се гради систем подземних структура, укључујући бункере, подземни аутопут и железницу, део целокупног система, као и метро. Овај систем се назива “Метро-2.“ Такве структуре имају Пјонгјанг, Пекинг, Вашингтон.
Још један објекат који је изграђен касније и очигледно још увек постоји– је објекат “Белоретск-16” (раније познак као “Уфа-105”) или затворена административно-територијална формација (ЦАТФ) Мизхириа у планинама Урал.
Сврха подземног објекта није јасна, и постоје различите верзије:
– Да је првобитно изграђен као уточиште за Русе и руску елиту, у случају нуклеарног рата
– Да је једно од скривених места мисије стратешких ракетних снага, део “Периметра“ (на западу познато као “мртва рука“)
– Да је замена главног града Руске Федерације у случају катастрофе глобалног значаја, различитих сценарија (трагичне поплаве, промена земљиних оса, глобално хлађење, глобални рат, итд.), које су се често чуле путем медија.
Зашто се спремају Кинези?
Кинеска војска улаже велике напоре у јачање своје одбрамбене моћи, пројекат који је незванично назван – “Подземни величанствени кинески зид.“ Кинески медији кажу да се гради велика мрежа подземних тунела – у Хебеју на северу Кине. На овој изградњи века, која траје још од 1995. године, је било мобилисано више од 10.000 хиљада кинеских војника. Данас су градитељи у могућности да направе неке од најдубљих и најдужих подземних тунела. Планирано је да се у овим подземним склоништима сакрију и тајно преселе кинеске интерконтиненталне балистичке ракете, укључујући и стање нуклеарне енергије.
Кинески медији кажу да се ови тунели налазе на дубини од неколико стотина метара и протежу километрима. Крањи план кинеске војске је да направи повезану мрежу тунела са укупном дужином већом од 5 хиљада километара.
Стручњаци верују да ће, са војне тачке гледишта, мрежа подземних тунела повећати шансе за задржавање бар дела нуклеарног потенцијала Кине, када непријатељ први нападне са нуклеарним оружјем.
Пекинг је забринут због способности америчке морнарице и ваздухопловства да са прецизношћу нападну модерну кинеску привреду, која је изграђена током година реформи. Више од 80% кинеских модерних компанија је лоцирано у приморској зони, приморским провинцијама, другим речима, оне су веома рањиве на нападе из правца мора. Зато Пекинг покушава да прошири капацитете морнарице, да би могао боље да заштити обалу.
Активација изградње личних уточишта. “Нови Еден“
У последњих неколико година, мода за изградњу личних и колективних бункера и подземних склоништа захватила је САД, Европу, Азију и Русију. Постоје извештаји да ће, у случају глобалне катастрофе природног карактера, Алтај бити једно од најугроженијих подручја на планети. Према неким извештајима, подручје Алтај и Тува су у склопу Пројекта “Нови Еден,“ у који је укључена не само руска политичка и пословна елита, него и стране компаније.
Случајно, посебно Алтај република је постала омиљено место за изградњу подземних букера, склоништа. То је планирано и у Алтају (“Новом Едену“) до 2015. године, у сарадњи са обалом Црног мора Краснодар територије и Московске области, једног од центара власти, где привремено или стално политичке елите успевају да живе, заједно са својим породицама, слугама и стражарима.
Осим тога, у плану “Новог Едена“ је да се направи Иновативни истраживачки центар, који ће обухватати истраживачке организације, као и школе и институције за децу елите.
Извор: webtribune.rs