Како наводе, некадашњем хрватског председнику треба одузети ту титулу због његових изјава које су недавно обелодањене о логору Јасеновац.
Месић је за почасног грађанина Подгорице изабран 2007. године уз противљење тадашње опозиције.
То није први пут да постоји такав захтев, раније је тражено да му се награда одузме због “афирмације ратних злочина над Србима у Хрватској”, као и због нарушавања принципа међународног права.
У иницијативи ДФ-а пише да је Стјепан Месић "на састанку у Новској, 2007. године, порекао усташке злочине у Јасеновцу".
Миодраг Бешовић (ДФ) наводи да је у време када је Стјепан Месић предложен за почасног грађанина Подгорице опозиција била против тога предлога.
- Локална власт на челу са Миомиром Мугошом тада је бранила свој предлог наводећи да је он антифашиста, доказани критичар злочина који су урађени. Снимци који су изашли у јавност доказали су да то није тачно. Он је тада рекао то што је и мислио, а то је да то за њега нијесу били злочини, да Јасеновац није био концентрациони логор гђе су људи масовно убијани. Он је оправдао злочине, рекао је да логор Јасеновац није било стратиште, него да је то био радни логор и да су људи послати тамо да би били спашени - наводи Бешовић.
На "Јутјубу" је објављен снимак Стјепана Месића на којем он, наводно говорећи на састанку 1992. у Новској пориче усташке злочине у Јасеновцу.
Месић на снимку тврди да је тај логор коришћен не до краја Другог светског рата, него све до 1947. године - што тврде и историјски ревизионисти окупљени на екстремној десници.
Он говори и да је то био "радни логор", да су људи послати у Јасеновац тиме били су "практични спасени", јер је долазак у Јасеновац значио да неће бити побијени, већ коришћени као радна снага.
Месић каже и да би у Јасеновац требало довести "светску комисију" која би утврдила "праву истину".
Бивши председник Хрватске се потом извинио се свима које је, како је навео, увредила његова несмотрена изјава. Извор: Танјуг