– Србија данас има институцију. Институције су те које чувају достојанство грађана, чувајмо их, чувајмо Заштитника грађана, требаће нам, а ја сам своју мисију овде завршио – рекао је Јанковић.
Он је подсетио да је пре десет година поднео заклетву у Скупштини и да је тада Србија добила Заштитника грађана.
– То је била представа. Наша земља је имала услов приступања једној међународној организацији, а нико није веровао и знао шта је Заштитник грађана. Кренули смо на начин посут трњем – подсетио је Јанковић позивајући своје сараднике да стану поред њега уз констатацију да су сви они заслужни за успех који је та институција постигла.
Заменик Заштитника грађана Милош Јанковић рекао је да се тој институцији у протеклој декади непосредно обратило више од 100.000 грађана, а да му је поднето десетине хиљада формалних притижби.
– Пре десет година многи руководиоци и запослени у органима власти са негодовањем су прихватали то да неки независни орган треба да контролише законитости и правилност њиховог рада. Данас већина њих указује поштоваје раду и доприносу Заштитника грађана схватајући као заједничко постигнуће унапређење и остваривање права грађана – рекао је Јанковић.
Он је додао и да је на основу десетак хиљада контролисаних поступака и превентивних посета органима власти упућено на хиљаде препорука за отклањање недостатака у раду, али да охрабрује да су, иако се препоруке Заштитника грађана не могу принудно извршити, надлежни органи спровели око 80 одсто упућених препорука.
– За протеклих десет година (Саша) Јанковић је са стручном слузбом прближио грађанима најсветлије тековине цивилизације – правну државу, владивину права и људска права. Сопственом храброшћу охрабрио је грађане да истрају у захтевима за остваривање својих права – закључио је Јанковић.
Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић рекао је да је за десет година Србија добила респектабилну институцију.
– Важно је то што је институција Заштитник грађана прављена као институција грађана и што се није све сводило на препознавање кроз једно апстрактно име, него што је кућа на челу са Јанковићем инсистирала на што тешњој, јачој и директнијој комуникацији и корелацији са грађанима, и што је у томе успевала – рекао је Шабић додајући да важно што Србија има институцију омбудсмана.
Наводећи да није тајна да Јанковић у крајње догледно време неће више обављати функцију омбудсмана, Шабић је истакао да најважније то што ће и одласком Јанковића, чији је допринос у успостављању институције био огроман и вазан, Србија имати ту институцију.
- Неко ће морати озбиљно да се потруди када њено постојање и егзистирање доведе у питање. Искрено желим да верујем да нико није спреман да труд улаже у нешто тако бесмислено – рекао је Шабић.
Обележавању првих десет година Заштитника грађана присуствовали су политичари, између осталих, лидери ДС Драган Шутановац, СДС Борис Тадић, Покрета Двери Бошко Обрадовић, ЛДП Чедомир Јовановић, председник скупштинског одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић, амбасадори Немачке и САД Аксел Дитман и Кајл Скот, омбудсмани из региона, представници неависних тела, међународних и невладиних организација и новинари. Извор: Танјуг