- Позивам државе које нису признале Косово да остану чврсто при том ставу без обзира на бесрамне притиске... Заједница српских општина је кључ опстанка Срба на Косову и заслужује већу међународну пажњу, па и већи простор у извештају генералног секретара УН - нагласио је Николић.
Председник Србије је оптужио власти у Приштину за „низ провокација“, укључујући заплену школских уџбеника, претње конфискацијом имовине Комбината „Трепча“, те заустављања воза који је саобраћао према Косовској Митровици. Чланице СБ је подсетио и на случај бившег команданта ОВК Рамуша Харадинаја.
- Тај нечовек у покушају да избегне правду прети да ће Србија проћи као и 1999. Питам чланице СБ због чега су изостале осуде овакве изјаве - питао је председник Србије СБ УН, који је јуче разматрао извештај генералног секретара УН Антонија Гутереса о Косову.
Николић је изјавио да су државе које подржавају Србију то су отворено говориле, а они који су за независност Приштине у завијеној форми су говорили о томе.
- Они који подржавају независност Приштине не могу да подрже наступ представнице Приштине Вљоре Читаку, која је рекла да је за њих Харадинај поштен и частан човек и својим говором се вратила у прошлост. Међутим, ми имамо сада у својим рукама доста адута, доказа, имамо добру позицију и то треба да искористимо - оценио је председник Србије за РТС.
Улога Унмика изазвала је оштру полемику између Русије, с једне, и САД и Велике Британије, с друге стране. Лондон и Вашингтон залажу се за смањивање обима мисије УН, док Москва сматра да је та иницијатива неопрезна. Приштина је затражила укидање Унмика.
Извор: Курир