Како каже, ситуација настала након подношења захтева за ревизију пресуде МСП по тужби БиХ против Србије "озбиљна је не само за БиХ" већ и за регион.
- Мислим да најважније у региону да покушамо да се фокусирамо на будућност решавања ситуације и да избегавамо било какво билатерално решавање и подизање тензија - поручио је Бјорнстад који сматра да је тренутна ситуација у региону "изазовна".
Бјорнстад је, гостујући у јутарњем програму телевизије Пинк, изразио наду да ће се наставити интрегација земаља Западног Балкана у ЕУ.
- Велики број компанија оклева да дође због несигурности у региону, и то отежава стране инвестиције. Највећа препрека за компаније да инвестирају је чињеница да још нисте чланица ЕУ, и да постоји несигурност по питању ЕУ - указао је Бјорнстад.
Он је изразио наду да ће се у региону брже усвајати европски закони или регулативе на начин који би се могао упоредити са ситуацијом у Мађарској, Бугарској или некој другох земљи.
Говорећи о кризи која је настала у Македонији након ванредних парламентарних избора у децембру прошле године, норвешки амбасадор је оценио да се она наставља, али је изразио наду да ће се криза у тој земљи убрзо решити и да ће институције профункционисати.
- На њима је да донесу одлуку, али се надамо да ће нове владе напредовати и да ће се наставити интеграција ових земаља у ЕУ - поручио је Бјорнстад.
Осврну се и на нордијски модел сарадње наводећи да би он могао да се примени и на Западном Балкану.
- Овај регион треба да се фокусира на интеграцију, која ће омогућити унпаређење живота. Све земље желе да постану чланице ЕУ, та врста сарадње је неопходна и једна од есенцијалних за земље Балкана - сматра амбасадор.
Додао је да политичари у региону треба да се фокусирају на мир и интеграцију у ЕУ или, како је навео, "било какву другу врсту будућности коју желе за свој народ" док год раде на томе да се мир може остварити и одржати.
Говорећи о хуманитарним развојим пројектима којима је Норвешка подржала Србију са 250 милиона евра, он је рекао да та земља у будућности планира да пружа помоћ на тај начин што ће се то тицати "мање новца, а више резултата".
- Настављамо да подржавамо Србију и да помажемо српској влади и институцијама да буду ефикасније - рекао је Бјорнстад наводећи као пример развој е-управе и реформу полиције и судства. Извор: Танјуг