Млазни ловац пете генерације је најсавременији ловачки авион, заснован на напреднимим технологијама 21. века. Ова групација ловачких авиона, као и остале, одређена је по класификацији технички развијених земаља. Критеријуми за прецизну дефиницију карактеристика пете генерације млазних ловаца, међутим често су су контроверзни.
Многи их дефинишу проширено, али основни захтев је готов увек врхунска стелт технологија. Авиони пете генерације треба да испуне услове значајно смањене уочљивости, посебно радаром, због чега је обавезно да чак и оружје у контури змаја авиона буде скривено, односно стелт.
Ти авиони имају прецизно аутономно вођено оружје, високе перформансе лета, напредне функције, високу интеграцију опреме и рачунарских система и способност умрежавања са другим учесницима и сегментима „позорнице бојишта“, у циљу постизања предности у ситуационој свести.
Тренутно је само један такав авион 5. генерације у оперативној употреби у свету - то је амерички Ф-22 раптор. Осим САД које раде и на Ф-35 лајтнинг II, развој летелица покренуле су и друге земље као што су Кина, Иран и Индија, али и Русија која је чини се најближа финалном производу.
У развоју ловца пете генерације Москва је сарађивала са бројним земљама, можда најтешње са Индијом, а од недавно планирана је сарадња и са Уједињеним Арапским Емиратима (УАЕ).
Али докле је заиста стигао руског развоја летелице пете генерације и шта се догађа са сталним одлагањем тест лета?
Сухој Т-50
Сухој ПАК ФА, под радном ознаком Т-50, је за сада главни руски програм за ловца пете генерације. Његова основна намена је ловца–пресретача. Смањене је уочљивости, што треба да му омогући непримећеност од противничких радара и других сензора, током операција у ваздушном простору. Према проценама експерата, могућност летења надзвучном брзином, у режиму рада мотора без допунског сагоревања, односно суперкрстарење, му ствара велику предност у борби за превласт у ваздушном простору. Сматра се да ће бити у стању да се супротстави америчким ловцима пете генерације, Ф-22 раптор и Ф-35.
Програм Сухој ПАК ФА се одвија у оквиру међународне сарадње Русије, Индије и Бразила. У развоју, као и у будућој производњи, учествује више компанија, под окриљем Уједињене авио-производне корпорације, на челу са компанијом Сухој.
Иако је тестирање авиона Т-50 са побољшаним мотором друге фазе развоја планирано за ову годину, оно је одложено за 2018, због чега су се многи запитали шта се дешава са дугоочекиваним руским ловцем, чија је серијска производња најављивана још за 2016. годину.
Компанија Сатурн задужена за мотор "изделије 30" настоји да додатно појача његову снагу, како би ПАК ФА у сваком смислу могао да се носи са америчким Ф-22. Истовремено, бројни амерички експерти сматрају да, судећи према дизајну, нови авион може агилношћу далеко да надјача амерички Ф-35.
Мотор ће омогућити авиону да развије брзину од 1,6 махова. То је негде око 2.000 км/ч у зависности од терена изнад кога авион лети. Према томе, авион ће моћи да крстари надзвучном брзином. Поред тога, биће знатно теже да се авион детектује на радарима захваљујући новим композитним материјалима од којих ће бити направљен мотор.
Нови авион ће бити наоружан топом 9-А1-4071К, који спада међу најлакше у својој класи. Топ је предвиђен за онеспособљавање оклопних возила или блиндираних непријатељских објеката. У једном лету пилот може да испали 150 пројектила калибра 30 мм.
Али док руско наоружање, радарски системи, инфрацрвени сензори и системи за електронски рат делују невероватно напредно, главно питање у развоју новог ПАК ФА јесте авионика, односно интегрисани и софистицирани интерфејс који пилоту омогућава максимално олакшану контролу над летелицом и чини америчког Раптора убитачнин оружјем које јесте.
"Тај авион ће бити моћнији од америчког ловца пете генерације Ф-22, који нам је главна конкуренција. Биће бољи од њега и по маневарским могућностима, и по наоружању и по радијусу лета“, рекао је поводом ПАК ФА својевремено председник Русије Владимир Путин и истакао како ће "Т-50 бити троструко јефтинији од страних модела истог ранга".
Ипак, с обзиром на искуства САД, које су посветиле деценију и уложиле милијарде за развој ових система, питање је да ли ће Руси, када превазиђу све препреке, имати пара да плате производњу нове летелице, чак и ако буде како Путин говори.
Решење може лежати у сарадњи. Русија је са УАЕ потписала у фебруару 2017. уговор о сарадњи на развијању новог ултралаког ловца пете генерације, оквирно исте класе као што је Микојан МиГ-29. Заједнички развојни план са УАЕ је тек у зачећу, али је јасно да ће руска страна изнети значајнији део развојних радова.
Руски извори пружили су за сада опречне информације о финалној конфигурацији летелице пете генерације. Док је шеф Ростеца Сергај Чемезов поручио да ће авион бити развијен на основу совјетског МиГ 29, Јуриј Сљусар, шеф руске Уједињене авио-производне корпорације (УАК) изјавио је да иако ће и Сухој и Микојан играти улогу у развоју новог авиона, ништа није још увек одлучено о његовој конфигурацији.
Оно што је највероватније јесте да ће нове летелице заменити МиГ-29 серију, пре него бити њен продужетак. Са дриге стране РСК-МиГ, који је заједно са Сухојем део УАК, већ ради на приватно финансираном подухвату развоја замене за МиГ-29, што значи да и заједнички пројекат са УАЕ може постати део управо овог плана.
Истовремено, Индија која сарађује на развоју ПАК ФА, условила је Кремљ да ће остати у пројекту, једино ако добије приступ свим технологијама, што значи и оним строго поверљивим, које се користе на новом авиону.
Несигурности и неодређеност која се још увек осећа у овим пословањима може даље одложити дан када ће Русија представити свог ловца пете генерације. Комплетиране авионе руска армија ће добити тек две-три године након завршетка тестирања. То значи најраније 2021. године.
Извор: newsweek.rs