Шеф Генералштаба Оружаних снага Русије Валериј Герасимов, председник Генералштаба Турске војске Хулуси Акар и председник Комитета начелника штабова Оружаних снага САД генерал Џозеф Данфорд разговарали су јуче о безбедности у Ираку и Сирији.
Стране нису откриле детаље преговора. Познато је да су представници генералштабова три земље, између осталог, разговарали о принципима који омогућавају странама да избегну пријатељску ватру у Сирији. Према мишљењу посматрача, у Анталији се можда разговарало и о предстојећем нападу на Раку.
Сада када су сиријске владине снаге уз помоћ Ваздушно-космичких снага Русије истерале ИД из Алепа, а још једна велика тврђава ИД Мосул се постепено чисти од милитаната заједничким напорима Ратног ваздухопловства САД, ирачке војске, курдских и шиитских добровољаца, та војна операција може да постане последњи удар на инфраструктуру терориста.
Поглавари ИД се спремају за напад, активно пребацују снаге у Раку, саопштила је пре неки дан ирачка телевизија „Ел Сумерија“, позивајући се на извор у Мосулу.
У предграђу Раке су концентрисани курдски одреди и турске снаге. Протурске групе су пребачене на западну обалу Еуфрата, а Курди се налазе источно од „престонице“ ИД, на путу између ње и Мосула.
У подручју Раке је активна и америчка војска, како копнене снаге, тако и Ратно ваздухопловство. Са своје стране Ваздушно-космичке снаге Русије повремено нападају терористе у подручјима која су и даље под њиховом контролом.
Анкара је категорички против учешћа курдских одреда у нападу на Раку. Како је раније изјавио турски премијер Бинали Јилдирим, Анкара неће бити део операције напада на Раку, ако у саставу коалиције буду били Курди. Међутим, Вашингтон не жели да одбије помоћ курдских снага. Није искључено да ће Анкара морати да изабере: или ће учествовати у операцијама са Курдима или ће се повући са положаја близу Раке.
У међувремену, Бела кућа полако тражи начин да се зближи са Кремљом. Могућа координација војних снага САД и Русије на североистоку Сирије била је тема разговора две стране још прошле године, али без резултата.
Администрација Доналда Трампа жели компромис, схватајући да је немогуће избацити некога из сиријске кампање. Политичке последице биле би сувише озбиљне када би се тако нешто догодило.
При томе турска војска не заборавља на обавезе које је Анкара преузела на себе у оквиру тактичког савеза Иран—Русија—Турска. Анкара није спремна да крене у погоршање односа са Москвом, чак и по цену прекида сарадње са Вашингтоном. Тигрови за један дан ослободили 23 села и сву воду Алепа. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: rs.sputniknews.com