Они истичу неколико могућих сценарија по којима ће се развијати догађаји. Међу њима је најопаснији директан сукоб америчких и руских снага!
Руски експерти су описали три вероватне варијанте развоја ситуације после напада САД на трупе сиријског председника Башара Асада.
Сценарио 1. Оружани конфликт Русије и САД
Не искључују могућност да Москва одговори Сједињеним Америчким Државама на ракетирање трупа њеног сиријског савезника. Русија може одговорити демонстрацијом сопствене војне моћи. У случају да САД изврше још један напад, Москва се може одлучити да обори један број америчких крстарећих ракета, сматра Алексеј Фењенко, експерт Института за проблеме међународне безбедности Руске академије наука. Засада ће Русија демонстративно појачати своје војне напоре у Сирији.
По његовом мишљењу, САД још од 2013. године планирају војну операцију против трупа сиријског председника, и зато напад у ноћи уочи петка може бити само почетак нове ратне кампање Сједињених Америчких Држава у иностранству. Међутим, ако се испостави да је та прогноза тачна, онда ће „пре или касније сама логика конфронтације приморати Русију да одговори силом“. Сукоб двеју светских сила не мора обавезно попримити облик глобалног нуклеарног холокауста. Он може подсећати на догађаје из доба грађанског рата у Шпанији 1936-1939. Тада је совјетска авијација водила борбе против војника фашистичке Италије и нацистичке Немачке без формалне објаве рата.
Са друге стране, ни у случају таквог „посредног“ рата не може се у потпуности икључити могућност примене атомског оружја. Сасвим је реално да војне команде двеју земаља у неком тренутку дођу до закључка да је неопходно применити тактичко нуклеарно оружје, упозорава аналитичар.
Сценарио 2. Балансирање на ивици провалије
Експерти истичу да су САД извршиле напад без икаквих консултација са Русијом, не водећи рачуна о томе како се бомбардовање може одразити на ситуацију унутар Сирије и на односе између Вашингтона и Москве. Како каже Дмитриј Суслов, експерт за међународна питања Националног истраживачког универзитета „Висока школа економије“, то даје основа за закључак да ће тим Доналда Трампа „спроводити тврду једнострану политику са применом војне силе, не марећи за међународно право, и тако ће се у суштини претворити у некакву ’лигхт’ верзију администрације Буша Млађег“.
Вашингтон је за трен ока променио став према личности сиријског председника и поново ће доследно инсистирати на његовом одласку. Русија нема намеру да окрене леђа свом савезнику и све више ће појачавати војно присуство у Сирији. Са друге стране, тешко да ће и Америка устукнути, јер је Трампов основни мотив жеља да „не попусти и да покаже колико је моћан“.
У тим условима је највероватнија озбиљна војнополитичка ескалација у односима између Русије и САД у Сирији. Суслов није искључио могућност да у таквој ситуацији постанемо сведоци „реинкарнације напетости“ из периода Карипске кризе. Пре 55 година две суперсиле су биле на ивици нуклеарног рата после размештања совјетских ракета на Куби. Тада је избегнут рат тако што је Москва повукла ракете са „Острва слободе“, а Американци су повукли своје ракете из Турске.
Сценарио 3. Дипломатски пут
Па ипак, не сматрају сви експерти да Русија припрема некакав одговор Америци у Сирији. По мишљењу Александра Коновалова, директора невладине организације „Институт за стратешке процене“, Москва ће се задовољити оним што је већ учињено у овом тренутку, тј. изласком из меморандума о безбедности летова, склопљеног са америчким војним врхом. Овај експерт сматра да Русија неће јачати своје војно присуство у Сирији јер „САД нису ушле у рат у Сирији, него су, како кажу, извршиле једнократну акцију“.
У сваком случају Русија ће се обраћати међународним институцијама и у Савету безбедности УН ће покренути питање агресије коју су САД извршиле на Сирију, а такође ће предложити Вашингтону дијалог поводом истраге везане за примену хемијског оружја у Сирији. Међутим, остаје отворено питање хоће ли САД одговорити на све те потезе Русије. Прочитајте ОВДЕ, како је један новинар запушио уста Иванки Трамп, која је рекла да је поносна на свог оца због бомбардовања Сирије. Извор: Руска реч