Најновије

ШОК: Доналд Туск оптужен за издају!

Седам година је прошло од пада авиона у западној Русији када су погинули тадашњи председник Лех Качињски и 95 других особа, међу којима вођство пољске војске, политичари, свештеници и високо рангирани државни службеници.

Доналд Туск (Фото: Јутјуб)

Пољаци и даље трагају за кривцима: бивши премијер Туск је оптужен због издаје, а руској контроли лета се пребацује да је намерно изазвала катастрофу.
 
Качињски и делегација Пољске требало је тада да присуствују комеморацији у Катињској шуми. Ту, али и на другим местима је совјетска тајна полиција 1940. убила 22.000 ухапшених Пољака.
У извештају комисије пољске владе након пада авиона 2010. стоји слично као и у извештају руске комисије, да су пилоти, упркос густој магли, намеравали да слете. 
Уз то, унутрашњополитички спор око тога шта се десило пре и након несреће, све се више заоштрава. Лехов брат близанац Јарослав Качињски, који је шеф конзервативне владајуће партије ПиС, до сада је тадашњем премијеру Доналду Туску пребацивао само "моралну" кривицу у катастрофи, због тога што је Туск сам отпутовао у посету Русији, уместо заједно са Лехом Качињским.  Но, сада би морало да се активира и пољско правосуђе. Министар одбране Антони Мациеревич је због Смоленска поднео кривичну пријаву против Доналда Туска, председника Савета ЕУ, а некадашњег  премијера Пољске.  Оптужба гласи: "дипломатска издаја", што би се отприлике могло упоредити са кривичним делом које постоји у другим државама - "издаја земље". У Пољској се за то добија и до десет година затвора.  При том се ту ради само о времену након несреће. А оптужба гласи: Тускова влада је у истрази пада авиона у односу направила огромну грешку у односу према Русији и била блага према Москви. Дакле, како каже министар одбране Мациеревич, Туск "није испунио своје обавезе". Он је истрагу око несреће олако предао у руке Русије.  Такође се Туск оптужује да је премало учинио да се остаци авиона допреме у Пољску што је тадашњи председник Дмитри Медведев обећао. А исто је важило и за повратак црне кутије. Олупина авиона и црна кутија се тако и данас налазе у руским рукама.  Но, Варшава је у марту добила особу која треба да помогне - Аргентинца Луиса Морена Окампу. Окампо је до 2012. био главни тужилац Међунарондог суда у Хагу. Морено Окампо жели да да свој допринос, како је рекао листу "Дзиеник", "искључиво као експерт и саветник у контексту међународног права". Он, како истиче, жели само да "представи независно мишљење". Овог уторка ће у једном другом процесу, у којем се ради о улози пољских представника владе у вези са Смоленксом, сведочити Тусков некадашњи министар спољних послова Радослав Шикорски.  Осим тога државне службе окривљују руску контролу лета да је авион по густој магли "намамила" у катастрофу. Према овој логици би руски мотив био да се склони Лех Качињски који је био жестоки критичар тадашњег руског премијера, а данашњег председника Владимира Путина. До сада је, на основу једног снимка радио везе, било познато да су двојица контролора лета на ретко коришћеној шумској писти били крајње преоптерећени, да су тражили савет код претпостављених и на крају одлучили да - упркос густој магли председнички авион слети, уместо да су писту затворили.  Дакле сада су, као и у случају Туска, у ваздуху оптужбе да су они који су били укључени у одлуку "смишљено" погрешно реаговали. Прочитајте ОВДЕ како је немачки хотел одбио да угости Трампа. Извор: Дојче веле

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА