Најновије

ПУТИН ЈЕ У ОВО УЛОЖИО 400 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРА: Ево какво оружје добија руска војска ( ФОТО/ ВИДЕО)

Русија ће добити ловце пете генерације, нове интерконтиненталне балистичке ракете и, можда, прве хиперсоничне ракете на свету. Са друге стране, експерти сматрају да ће могућности и планови Министарства одбране услед санкција бити знатно редуковани.

СУ 34 (Фото: РИА)

У Русији се 2020. године завршава програм модернизације армије вредан 22 билиона рубаља (392 милијарде долара). По његовом окончању армија ће поседовати око 70% модерног оружја.
Нови пројекат набавке ће бити усвојен у наредним месецима. Према извештају Центра за анализе стратегија и технологија, пажња ће посебно бити посвећена наруџбинама високопрецизног оружја и средстава за нуклеарно одвраћање. За наредних седам година војном врху је потребно 30 билиона рубаља (536 милијарди долара). Експерти, међутим, сумњају да ће влада у кризном периоду моћи да пронађе толику суму.

Шта добија авијација?

Један део наоружања ће бити пребачен из старог програма у нови, сматра Андреј Фролов, главни уредник часописа „Экспорт вооружений“. То се, пре свега, тиче ловаца пете генерације Т-50.

То ће бити мала наруџбина, јер сада нема новца да се купи 50 летелица као што је било планирано пре кризе. Напоредо са Т-50 тактичка авијација ће добити Су-34 и Су-30СМ“.
Поред поменутих авиона на војним аеродромима ће се наћи и нови стратешки бомбардери Ту-160М2 и 30 модернизованих стратешких бомбардера Ту-22М3, који ће носити ознаку Ту-22М3М.
„Армија ће, такође, финансирати и стварање стратешког бомбардера нове генерације ПАК ДА, али ће он у најбољем случају бити уведен у експлоатацију тек наредне деценије“.

Шта добијају тенкисти?

Копнене трупе ће углавном добити машине на универзалној платформи „Армата“, сматрају експерти. То је, пре свега, тенк нове генерације Т-14. Број тенкова још није одређен.

Најављена цена тенка Т-14 је 250 милиона рубаља (4,5 милиона долара). Основна варијанта тенка Т-14 има топ калибра 125 мм. Међутим, произвођачи кажу да се ово борбено возило може модернизовати тако да се на њега монтира топ калибра 152 мм.
Тенк Т-14 испаљује 10 пројектила у минуту и има домет 7 км. Ради поређења, амерички „Абрамс“ испаљује само 3 пројектила у минуту и има домет 4.600 метара.

Шта добијају ракетне трупе?

Стратешке ракетне трупе добијају нове серијске интерконтиненталне балистичке ракете „Сармат“. По мишљењу Виктора Мураховског, главног уредника часописа „Арсенал Отечества“, прве ракете ће стићи у армију већ почетком наредне деценије. Предвиђено је да се набави најмање 46 таквих ракета.

Поред „Сармата“ до 2020. године ће бити окончано и стварање борбеног железничког ракетног комплекса „Баргузин“. Тај систем ће се кретати железничким пругама широм Русије и носиће 6 интерконтиненталних балистичких ракета „Јарс“.

Шта неће добити флота?

Криза ће се највише одразити на набавци нових бродова и подморница. По речима војног аналитичара листа „Известия“ Дмитрија Литовкина, данас се највећа пажња мора посветити ономе што је најважније, тако да се у наредним годинама неће почињати са градњом нових бродова.
„Највероватније ћемо морати да одустанемо од новог разарача пројекта 23560 ’Лидер’ и да одложимо за 2030-те године изградњу носача авиона ’Шторм’ који може да носи око 90 ловаца (међу њима ће бити морнаричка верзија авиона пете генерације)“, рекао је он.
Како је истакао Литовкин, Русија ће тада добити подморнице пројекта 955 „Бореј“ и бродове чија је изградња већ у току.

Подморница класе бореј (Фото: РИА)

Хиперсонично оружје

Министарство одбране је посредно потврдило да се ради на стварању хиперсоничних ракета, као и постојање планова да се те ракете у наредним годинама уведу у експлоатацију.
Како се наводи на сајту Министарства одбране РФ, у оквиру програма модернизације за 2018-2025. предвиђа се „окончање израде и испорука у војне јединице принципијелно нових модела хиперсоничног оружја, софистицираних роботичких система и оружја које функционише на новим физичким принципима, као и читавог низа традиционалних модела наоружања наредне генерације“.
Већ је обављено тестирање најновије противбродске ракете „Циркон“ у коме је она развила брзину од 9.000 км/час, али ни агенција ТАСС, која је прва у Русији објавила информацију о „Циркону“, ни Министарство одбране не откривају детаље везане за нову руску ракету. Засада ниједан руски званичник није потврдио чак ни веродостојност саопштења које је подигло велику прашину у руском медијском простору.

По речима експерата, ако се информација потврди, то ће бити прва ракета која је достигла показатеље хиперсоничног оружја. Како је рекао Литовкин, хиперсоничне технологије су најважнија тачка незваничне трке у наоружању између Русије и САД.
„Онај ко први направи ракете чија ће брзина бити 8-10 пута већа од брзине звука, добиће оружје које савремени радари не могу да открију. Средства за пресретање таквих ракета не постоје, и чак се не предвиђа њихово стварање“, истакао је он.
Ракете „запарале“ небо, руска Балтичка флота напала непријатеља. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Руска реч

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА