НА ДВЕ СТОЛИЦЕ: Српски министар одбране у Русији, док Американци вршљају по "административној линији"!
Издвојено Србија Друштво
Шеста Московска конференција о међународној безбедности отворена је данас, а српску делегацију предводи министар одбране Зоран Ђорђевић који је у име председника Владе и будућег председника Републике Александра Вучића поздравио учеснике конференције.
Американци на "административној линији" - Ђорђевић у Русији (Фото: mod.gov.rs, Правда)
У обраћању на језику домаћина, Ђорђевић је потврдио целовиту опредељеност Србије за регионалну и глобалну сарадњу у области одбране и безбедности, а посебно имајући у виду да је међународна позиција Србије значајно унапређена протеклих година. Како је додао, Србија је кључни фактор у региону за одржавање мира и стабилности, пре свега у борби против глобалног тероризма који је постао главни светски безбедносни изазов и ризик, рекао је министар Ђорђевић. - Србија се показује као успешна у решавању последица мигрантске кризе, спречавајући потенцијалне претње, међу којима је тероризам. Из тих разлога сам посебно поносан на одличну сарадњу у оквиру Мешовитих снага Министарства унутрашњих послова и Војске Србије, које на хуман и професионалан начин настоје да ублаже последице мигрантске кризе - нагласио је министар одбране. Он је истакао да је Србија одговоран, поуздан и предвидљив партнер, који као кандидат за ЕУ жели да дели одговорност са европским партнерима, али и да са свим чиниоцима међународне безбедности развија сарадњу и тиме допринесе глобалној безбедности. - Стога ће Министарство одбране настојати да, уважавајући спољнополитичке приоритете, у наредном периоду додатно ојача сарадњу са свим стратешким партнерима, посебно у области извођења заједничких вежби - навео је он. Ђорђевић је истакао да је Србија чврсто опредељена за политику војне неутралности, штитећи и промовишући своје националне интересе. При томе, рекао је, имамо интензивне односе са Русијом, укључујући војну и безбедносну сарадњу, а управо је подршка земаља које нису признале једнострано проглашену независност тзв. "Косова" од непроцењивог значаја у одбрани наших националних интереса. - Наиме, поред мигрантске кризе, Косово и Метохија је и даље главни безбедносни изазов за нашу земљу - оценио је Ђорђевић. Јачајући своју економију и перспективе својих грађана, Србија наставља своју политику сарадње у региону, нагласио је Ђорђевић али и подвукао да никада нећемо признати једнострано проглашену независност тзв. Косова. - Пут до трајног и одрживог решења могућ је једино кроз преговоре, у складу са међународним правом - наглашава он. Ђорђевић је упозорио и на процес интензивног глобалног разилажења, уместо глобалног зближавања и нагласио да је данас, више него икада, потребно да се свет уједини у борби против тероризма. Шеста Московске конференције отпочела је обраћањем министра одбране Руске Федерације Сергеја Шојгуа, а тема овогодишње конференције је "Глобална безбедност: Изазови 21. века. У раду конференције учествује више од 750 гостију, међу којима су министри одбране и делегације, војни експерти и представници академских кругова из 86 земаља, а такође и руководства међународних организација УН, ОЕБС-а, СОС-а, ЗНД, ОДКБ и Међународног комитета Црвеног крста.
Американци на југу Србије
У исто време док је министар одбране говорио на руском језику присутнима на Конференцији, заменик команданта Здружене оперативне команде генерал-мајор Славољуб Јанићијевић и помоћник команданта Националне гарде Охаја генерал-мајор Џон Херис, обишли су данас припаднике Војске Србије и КФОР-а ангажоване у једновременој патроли у Копненој зони безбедности (КЗБ) уз административну линију са Косовом и Метохијом. Према речима генерала Хериса, заједничке патроле указују на то колико је битно изградити поверење, а познато је да Охајо и Србија већ дуги низ година имају изузетно партнерство, саопштило је Министарство одбране. Патроле дуж административне линије одржавају се, између осталог, како би биле уклоњене било какве криминалне радње и како би сарадња између КФОР-а и Војске Србије била подигнута на још виши ниво, рекао је генерал Херис. Генерал Јанићијевић указао је на то да Војска Србије придаје изузетан значај сарадњи са међународним безбедносним снагама на простору Косова и Метохије, посебно са припадницима КФОР-а, и да је та сарадња веома значајна. Она је садржајна, одликују је поверење и унапређење у сваком погледу, пре свега опште безбедносне ситуације дуж административне линије, односно у зонама одговорности и међународних безбедносних снага и Војске Србије, нагласио је Јанићијевић. Данашња активност је, према речима заменика команданта Здружене оперативне команде, једна у низу облика сарадње између КФОР-а и Војске Србије и усмерена је пре свега на реализацију заједничке намере сагледавања безбедносних изазова који могу да се региструју у овом рејону. Кључни безбедносни изазов у овом делу свакако су илегалне активности , а оно што представља посебну претњу дуж административне линије за припаднике Војске Србије је бесправна сеча шума, у којима учествују наоружана лица са простора Косова и Метохије, појаснио је генерал Јанићијевић. Заједничке једновремене патроле Војске Србије и КФОР-а у Копненој зони безбедности реализују се од 2005. године. Извор: Танјуг, Правда
Бонус видео
Молимо Вас да донацијом подржите рад портала "Правда" као и ТВ продукцију.