Најновије

Зашто је Америка престрављена од Русије, Кине? Шта се ново догодило?

Стратешко партнерство Русије и Кине, уједињене две главне “егзистенцијалне“ претње Америци, не долази са формалним уговором који је потписан са помпом, и војном парадом.

Зашто је Америка престрављена од Русије, Кине?(Фото: Синхуа)

Пише: Пепе Ескобар Нема начина да се знају дубљи услови које су Пекинг и Москва договорили на безброј састанака на високом нивоу између Путина и Си Ђипинга. Дипломате, незванично, повремено протуре шифровану поруку у НАТО, ако је један од стратешких чланова нападнут, било у Украјини или у Јужном кинеском мору, НАТО ће морати да се бави са оба партнера, и Русијом и Кином. За сада, хајде да се концентришемо на два случаја како ово партнерство фукционише у пракси, и зашто Вашингон нема појма како да се носи са тим. Доказ А је скорашња посета Москви од стране директора Генералне канцеларије кинеске Комунистичке партије (ЦЦП), Лија Жаншу, на позив шефа председничке администрације у Кремљу, Антона Ваино. Пекинг је истакао да ће разговори бити концентрисани око – чега другог – стратешког партнерства Русије и Кине, “као што је раније договорено од стране лидера тих земаља.“ То се дешава одмах након што је кинески први потпредседник Владе Џанг Гаоли, један од седам најбољих у Политбироу и један од покретача кинеске економске политике, примљен у Москви од стране председника Путина. Они су разговарали о кинеским инвестицијама у Русији и кључном енергетском партнерству. Али пре свега, они су припремили Путинову следећу посету Пекингу, која ће бити посебно важна у погледу самита Један појас, један пут (ОБОР) 14-15. маја, који ће предводити Си Ђипинг. Генерална канцеларија ЦЦП-а – директно подређена Сију – само држи ову врсту годишњих консултација на ултра високом нивоу са Москвом, и ни једним другим играчем. Непотребно је додати да Ли Жанш одговара директно Сију колико и Ваино Путину. То такође се такође директно везује за последњу епизоду у којој је главну улогу играо  Трампов саветник за националну безбедност који је склон прављењу грешака, генерал-потпуковник Мекмастер. Укратко, Мекмастерова прича, како су весело избацили амерички корпоративни медији, је то да је Трамп развио такву “посебну хемију“ са Сијем накн њихових састанака у Мар-а-Лаго, да је Трамп успео да подели савез Русије и Кине по питању Сирије и да изолује Русију у Савету безбедности УН-а. Требало би само пар минута Мекмастеру да прочита БРИКС-ову заједничку изјаву о Сирији како би схватио да је БРИКС иза Русије. Није ни чудо што је искусни индијски геополитички посматрач осећао да мора да напомене да “Трамп и Мекмастер изгледају помало као два сеоска клипана која су се изгубила у метрополи.“

Прати новац

Доказ Б је усмерен на тихи напредак договора Русије и Кине да постепено замене статус резерве америчког долара са системом злата. То такође укључује кључно учешће Казахстана – који је веома заинтересован за коришћење злата као валуте уз ОБОР. Казахстан не може бити више стратешки позициониран; кључно чвориште ОБОР-а; кључни члан Евроазијске економске уније (ЕЕУ); члан Шангајске органзације за сарадњу (СЦО); и не случајно, топионица већине руског злата. Паралелно, Русија и Кина напредују са својим личним системима плаћања. Са јуаном који сада ужива статус глобалне валуте, Кина брзо промовише свој систем плаћања, ЦИПС, пазећи да не антагонизује  међународно прихваћени SWIFT,  који је под контролом САД-а. Русија, са друге стране, је нагласила стварање “алтернативе,“ према речима Елвире Набиулине из Руске централне банке, у облику система плаћања Мир – руске верзије Виза/Мастеркард. Што подзразумева, ако Вашингтон буде осећао потребу да некако искључи Русију из SWIFT -а, макар и привремено, најмање 90 одсто банкомата у Русији ће бити у стању да ради на Мир систему. Кинеске Унион пеј картице су већ успостављене широм Азије – које је, између осталих, одушевљено усвојила ХСБЦ. И не ради се ту само о Русији и Кини; него о БРИКС-у. Оно што је први заменик гувернера Руске централне банке Сергеј Швецов истакао је само почетак: “Земље БРИКС-а су велике економије са великим резервама злата и импресивним обимом производње и потрошње овог племенитог метала. У Кини се трговина златом спроводи у Шангају, а у Русији у Москви. Идеја је да се створи веза између та два града у циљу повећања трговине између та два тржишта.“ Русија и Кина су већ успоставиле системе за глобалну трговину мимо долара. Оно што је Вашингон учинио Ирану – одстранио њихове банке из SWIFT-а – је сада незамисливо против Русије и Кине. Тако да су они већ на путу, полако али сигурно, ка БРИКС-овом “златном тржишту.“ Гради се “нова финансијска архитектура.“ То ће подразумевати евентуалну неспособност америчких Федералних резерви за извоз инфлације у друге земље – посебно оне укључене у БРИКС, ЕЕУ и СЦО.

Матис и Пенс у бунилу

Трампови шефови, предвођени Матисом, могу све вртети како они желе по питању њихове потребе да доминирају планетом са својим софистицираним командама. Ипак, то није довољно да се супротставе стратешком партнерству Русије и Кине које се незадрживо развија. Дакле, није искључено да ћемо имати људе попут потпредседника Мајка Пенса, који прети Северној Кореји: “Штит чува стражу а мач је спреман.“ Заборавите, то се не квалификује чак ни као безвезан цитат у јефтином римејку холивудског Б-филма; оно што имамо овде је Славољубиви врховни командант Пенс који упозорава Русију и Кину да  постоје неке нуклеарне претње врло близу њихових граница између САД-а и Северне Кореје. Док су сви гледали према Северној Кореји друга азијска земља је извела пробу нуклеарног пројектила. Више о томе читајте ОВДЕ Извор: sputniknews.com, webtribune.rs

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА