Његов коментатор Ден Гразије прво је навео да су конструкторске грешке направљене са тим авионом такве да суштински лимитирају његову примену, а тешко да се уопште могу отклонити.
Гразије се позвао на извештај Мајкла Гилмора, директора Бироа Министарства одбране САД за тестирања новог наоружања који је недавно поднео оставку. И навео његову основну процену: да се Ф-35 - због стотина промашаја које су са њим направљене - не може сматрати правом „борбеном машином“.
Гилмор је посебно указао да тај авион нема ни маневарске способности својих претходника, да показује неприхватљиве особине док лети на дозвучним брзинама, а да је „апсолутно беспомоћан“ у ваздушним борбама јер његов операциони систем омогућава коришћење само две ракете ваздух-ваздух.
Неупотребљив је и за дејства по циљевима на земљи јер не подноси лет на малим брзинама, а његов софтвер слабо „разговара“ са четвороцевним топом ГАУ-22/A који би требало да уништава противничку „живу силу“.
Ништа боље ствари не стоје са палубном верзијом Ф-35 јер су пилоти повређивали главе приликом узлетања са носача авиона USS George Washington. Упркос томе што су носили заштитне шлемове вредне 600.000 долара.
Проблем је и то што један сат лета Ф-35 кошта 44.000 долара.
Гразије ј зато упозорио: „Овај авион ће још годинама гутати државне ресурсе, а и после свих побољшања ће бити осредњи авион који је у борби слабији од својих претходника“.
Ф-35 је Америку до сада коштао 1,5 билиона долара. Како џихадиста лети у ваздух погледајте ОВДЕ.
Извор: fakti.org