Сирија има веома бурну историју смене власти а често се дешавало да су у многе пучеве који су били организовани протеклих неколико деценија, биле умешане стране силе. Након бурне историје 2000. године на власт долази актуелни председник Башар ел Асад а са њим и нада за реформама.
Међутим, под утицајем револуција у арапским државама 2010 и 2011. године дошло је до прве кризе у политичком систему Сирије који је изазвала Реформистичка странке Сирије, са седиштем и подршком у САД као и подршком Израела.
Арапско пролеће мења ситуацију на Блиском истоку и северу Африке па долази до политичких промена у којима су свргнути многи дугогодишњи режими демонстрацијама или ратом, као у Либији.
Тако и 15. марта 2011. крећу демонстрације против Асада а у покушају да их смири, Башар нуди одређене уступке. Наравно, то не стишава апетите опозиције па на крају долази и до оружаних сукоба.
С друге стране, тада мала група Исламска држава Ирака и Сирије, привржена Ал Каиди, постаје озбиљна терористичка организација која користи сукоб у Сирији и заузима неколико већих градова. Међутим, јачању ове организације претходио је излазак америчких трупа из Ирака.
Они брзо склапају савезе са другим исламистичким групама, па преко њих посредно добијају оружје, опрему и новац од САД и њихових савезника. Тако је, између осталог, 2012. године освојен и велики сиријски град Рака, који је данас престоница Исламске државе. Ситуација измиче контроли па Ал Каида наређује распуштање ове организације, али лидер ИД Абу Бакр ел Багдади одбија да то учини.
ИД напредује, а многи ваздушни удари америчке војске на њихове позиције малтене нису имали ефекта. Штавише, ИД је јачао и ширио своју страховладу. Пензионисани генерал америчке војске и НАТО алијансе Весли Кларк једном је на Си Ен Ен-у говорио јавно испричао да је ИД настао захваљујући новчаној и организацијској подршци америчких савезника и пријатеља у циљу борбе против Хезболаха.
Такође, један бивши обавештаја ЦИА Стивен Кели јавно је говорио да је политика америка у односу на ИД "обична фарса", рекавши да овој организацији новчана помоћ долази од САД и њених савезника.
"ИД је требало да послужи за добијање подршке Конгреса за напад на Сирију", рекао је тада Кели.
Терор ИД, који се проширио и на Европу у виду многобројних терористичких напада, покушала је да спречи руска војска умешавши се у сукоб 30. септембра 2015. године. Тада су руски авиони започели ваздушне нападе, а на позив актуелног председника Башара Асада. Колико су били ефикасни, говори и чињеница да је у међувремену званична сиријска војска, уз помоћ Руса успела да врати и значајан део града Алепа а ослобођен је и антички град Палмира од џихадиста.
Амерички званичници више пута су, без икаквих конкретних доказа, "скретали пажњу света" да Руси бомбардују опозиционе снаге како би помогле Асаду да угуши отпор у Сирији. И док су Руси и Сиријци напредовали у уништавању Исламске државе, чинило се чак и да ће доћи и до бољих односа војски САД и Русије у заједничкој борби против терориста Исламске државе. Међутим, након јучерашњег напада снага САД на позиције Сиријске армије, ови односни су веома пољуљани.
Нaпад у Сирији је клопка за Путина, Трамп и Ердоган испланирали све да би истерали Русе заувек. Више о томе читајте ОВДЕ.
Извор: Курир