Најновије

Ивановић: Нећу одустати од политике

Оливер Ивановић каже за "Танјуг" да ће његова СДП, било као странка, било као грађанска иницијатива "бости очи" Приштини.

Оливер Ивановић (Фото: Јутјуб)

Ивановић, који је после три године пуштен да се брани са слободе, каже да је политичка ситуација на Косову нестабилна и напета и то из много разлога, а највише због тога што су Албанци и њихове политичке партије у сталном међусобном сукобу. 
Тзв. Косовска влада, подсећа, не успева да "прогура" ниједан од закона који су за њих важни, а нервозу Приштине подиже и то што су схватили да је дијалог у Бриселу процес који ће дуго трајати.
На питање да ли има сазнања да ће Мадлен Олбрајт и Марти Ахтисари бити у тиму Приштине за бриселски дијалог, Ивановић каже да је најаву такве могућности видео у тамошњој штампи, али не верује да су они више тако утицајни као што су некада били.
Међутим, напомиње и да Ахтисари има кредибилитет, односно "статус божанства" на Косову, јер је његовим планом, подсећа, први пут споменута независност Косова као опција. 
"Нисам сигуран да ће он имати било какву активну улогу, јер се онда мора договорити и промена састава у делегацијама. Ако дође Ахтисари, онда, што би рекао премијер, с наше стране би морао бити неки наш Ахтисари, а чему то води...? То би онда само подизало број људи око стола, а нисам сигуран да би то довело до ефикасности", рекао је Ивановић.
Сигурно је, каже, да се Албанцима жури да заврше преговоре, јер схватају да су ушли у процес који ће трајати дуго.
Трећа страна, односно ЕУ определила се за релативно пасивну улогу, што, како сматра, није добро, али и они схватају да се тако ствари на Косову не решавају. 
"Мало активнија улога ЕУ би добро дошла, а на самом терену у Приштини мало активнији притисак од САД дао би резултате", рекао је Ивановић.

"Некима од Албанаца згодно да постоје сукоби"

Ивановић верује да Албанци немају тај луксуз да кажу - нећемо да наставимо преговоре, то је завршена прича. 
"Они су мало разочарани јер су улазак у преговоре видели као могућност да добију какво такво индиректно признање, а пошто то неће добити, мислим да они постају тога свесни и разочарани", истакао је он.
Каже да је Бриселски дијалог сам по себи позитивна ствар, јер ако нема дијалога онда има сукоба, што не одговара ни Србима, ни Албанцима, али је, напомиње, некима од Албанаца згодно да постоје некакви сукоби, јер то мотивише оне странке које су изашле из ОВК или покрете попут Самоопредељења да то користе за своје позиционирање. 
"То су карте које су на столу. Мислим да се то може спречити ако се међународна заједница мало активиније укљуци, изврши притисак на владу да почне преговоре. Изјаве којима власти оправдавају учешће у преговорима или минимизирају резултате само доливају уље на ватру, а кад год је висока тензија, постоји опасност по Србе који ту живе", рекао је Ивановић.
Влада у Приштини има и друге проблеме. 
Указује да је опозиција омета што физички, сузавцима, али и "анимирањем" неких посланика владајуће коалиције да не гласају за поједине законе, као што је сарадња са Специјалним судом, демаркација са Црном Гором, ЗСО, те измене закона о Кривичном поступку, које треба да унесу мало ефикасности у борбу против организованог криминала и посебно у борбу против корупције. 
"То су све услови који су пред њих стављени како би добили визну либерализацију. Ја не мислим да ће се то догодити, па макар све ове услове испунили, јер Европа није спремна да прими још један талас избеглица, поред оних који долазе из Сирије и Ирака. Не треба њима 200.000 до 300.000 Албанаца са Косова, који би у року од месец дана похрлили у западну Европу", оцењује Ивановић. 
Медији пишу да је Косово на корак од ванредних парламентарних избора, а Ивановић верује да они не би много тога променили, чак верује да би мање више исте политичке партије биле на власти. 
Оцењује да би Демократска партија Косова, чији је лидер некада био Хашим Тачи, а данас је то Кадри Весељи, могла да изгуби неколико процената, покрет Самоопредељење да добије три до четири одсто више, а Рамуш Харадинај који, како каже, сада има ореол мученика могао би да са шест до седам процената "скочи" на десет, једанаест.
Указујући да су на Косову ставови међународних представника веома значајни, Ивановић истиче да су они до пре десетак дана били врло јасно и категорично против избора зато што, како каже, не желе да се ова влада "извуче" и избегне тешке обавезе. 
"Они инсистирају да ова влада то реши, сва ова тешка питања, па ако хоће на изборе нека иду. Примећујем да у последњих седам дана нема изјава, а из изјава се тамо углавном све чита", рекао је Ивановић.

"Са формирањем ЗСО почети што пре, све остало је губљење времена"

Говорећи о формирању ЗСО, Ивановић сматра да смо пропустили да повучемо први потез и да преузмемо иницијативу будући да актуелна власт на Косову то не жели да уради јер, како каже, не желе нову институцију која би била функционална и која би Србима дала интегритет.
На питање како онда тумачи изјаве приштинских званичника који најављују формирање ЗСО, Ивановић верује да су те изјаве дате под притиском и да је вероватно неко окренуо телефон и рекао "хајде, сада то реци и онда он то каже", али се, напомиње, од речи до дела није много одмакло.
Сматра и да је власт на Косову избегавала да формира ЗСО јер би имала велике отпоре, популистичке изјаве које би само јачале опозицију, наводећи да је он још раније сугерисао да сами кренемо са поступком конститусања органа. 
"То не значи да ће заједница одмах аутоматски заживети, потребно је четири до пет година да би се таква институција оспособила. Закључио сам да ми треба да формирамо привремено скупштинско веће, привремене секретаријате...Знамо које су области, али не знамо до ког нивоа су овлашћења те заједнице, али то је најмање битно. Нека се људи навикну да долазе. Ако на бараку ставите 'црква' и људи уђу да се моле, постаће црква једнога дана", рекао је он. 
Поручио је да са формирањем ЗСО треба почети што пре и да је све остало губљење времена.
Ивановић је на питање да ли ће наставити да се бави политиком поручио да сад нема права да одустане, подсетивши на, како каже, неправичан судски поступак. 
"Тај судски поступак је толико неправичан и толико забрињавајући да мислим да се тим питањима морам додатно позабавити. Политика да, као СДП или, ако нам не буде дозвољено да се као СДП појављујемо на изборима, онда ћемо то радити као грађанска иницијатива, али опет СДП. Волели или не волели, СДП ће им бости очи", рекао је Ивановић и додао да ће се бавити локалним темама.  Претили нам Трећи балкански рат и да ли ће се поновити историја прочитајте ОВДЕ.
Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Оливер Ивановић у "Кажипрсту":
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА