Премијер и изабрани председник Србије Александар Вучић у наредних пет дана током посете Народној Републици Кини уговараће инвестиције вредне најмање десет милијарди долара, потврђено је јуче у врху Владе.
Вучић је отпутовао у Пекинг, где ће као једини лидер из региона учествовати на инвестиционом форуму "Један појас, један пут". Према најавама, српски лидер ће се у уторак срести са кинеским председником Си Ђинпингом и премијером Ли Кећенгом.
Капиталне инвестиције
Како најављују тамошњи медији, Кинези ће у Србији градити аутопутеве и брзе пруге, а током Вучићеве посете биће покренути и озбиљни преговори о преузимању РТБ Бор. Према сазнањима дневног листа Информер, Пекинг је спреман да у војну индустрију уложи више од 500 милиона евра, а основа сарадње биће производња моћног ракетног система WС-3А, чије ракете имају домет 280 километара. Осим тога, Вучић ће током посете највероватније потписати и међудржавни уговор о увођењу свакодневне директне авио-линије за Београд, што ће у Србију довести стотине хиљада кинеских туриста. Пошто су Србија и Кина међусобно укинуле визе, стручњаци процењују да би у не тако далекој будућности у Србију могло да дође и фантастичних милион кинеских туриста годишње. Званично је саопштено да ће српска делегација у Пекингу потписати десет уговора који ће држави донети озбиљне, капиталне инвестиције.
- Свеукупно, реч је средњерочно о десет милијарди долара. Кинези у Србији желе да улажу у инфраструктуру, али и да производе војну технику и опрему. Врло је важна и директна авио-линија између Београда и Пекинга. Будући да је Србија једина европска земља за коју им не требају визе, очекује се права навала кинеских туриста, а то опет значи огроман девизни прилив... - преноси саговорник Информера. Потпредседница Владе Зорана Михајловић потврдила је јуче да ће српска делегација у Кини потписати веома важне споразуме. - То су споразуми о Коридору 11, конкретно за деонице пута од Прељине до Пожеге и од Пожеге до Бољара. Затим ту је и ревитализација пруге Београд - Будимпешта, која треба да почне ове године, а уговор који ће бити потписан у Кини јесте знак да је обезбеђено финансирање. То је прва пруга великих брзина које достижу и 200 километара на сат. Разговараће се и о авионској линији Београд - Пекинг, о РТБ Бор... - рекла Михајловићева, додајући да укупна вредност инфраструктурних пројеката Србије и Кине износи чак 5,6 милијарди евра.
Стратешки партнери
Економиста Милан Ковачевић каже да Србија има значајну кооперацију са Кином. - Пуни ефекти те сарадње су "Железара", коју је преузео кинески "Хестил", где имамо раст производње и извоза, и термоелектрана "Костолац", која се гради кинеским новцем. Јако је битно да Вучић нађе стратешке партнере за РТБ Бор, који ће ту фирму извући из дугова... - подвлачи Ковачевић. Његов колега Љубодраг Савић такође је уверен да је сарадња са Пекингом добра за нашу земљу. - Најбоље би било да се прво реализује договор о РТБ Бор. Брза пруга до Мађарске, путна инфраструктура и директна авио-линија су пројекти од велике важности и треба да се радујемо... - закључује Савић. Иначе, Вучић ће током боравка у Кини говорити и на форумском панелу "Ближа међуљудска размена", посетиће најмодернију кинеску железару у месту Тангшан и састаће се с гувернером провинције Хебеј.Шта ће све бити потписано у Пекингу
- Уговор о зајму са кинеском Експорт-импорт банком у вези с одобравањем кредита за повлашћеног купца за Пројекат модернизације и реконструкције мађарско-српске железничке везе, деоница Београд центар - Стара Пазова (потписује Зорана Михајловић),
- Анекс бр. 3 Споразума о економској и техничкој сарадњи у области инфраструктуре (потписује Зорана Михајловић),
- Меморандум о утврђивању Акционог плана за трговину и инвестиције у пољопривреди (потписује Бранислав Недимовић)
- Споразум о стратешком партнерству за развој информационо-комуникационе инфраструктуре у образовним установама (потписује Младен Шарчевић)
- Меморандум о разумевању између Србије и предузећа "Чајна комјуникејшенс констракшн компани" (ЦЦЦЦ) о сарадњи на Пројекту "Београд - Јужни Јадран, деонице: Прељина-Пожега и Пожега-Бољаре" (потписује Зорана Михајловић)
- Меморандум о разумевању о сарадњи на Пројекту изградње брзе саобраћајнице државног пута ИБ реда, број 21, Нови Сад - Рума "Фрушкогорски коридор", између Србије и предузећа "Чајна роуд енд бриџ констракшн" (ЦРБЦ) (потписује Зорана Михајловић)
- Протокол о сарадњи на развоју Српско-кинеског индустријског парка између фирме ЦРБЦ, Републике Србије и Града Београда (потписују Горан Кнежевић и Синиша Мали)
- Анекс 1 Меморандума о разумевању између Србије и ХНА групе (потписује Горан Кнежевић)
- Споразум о привредно-техничкој сарадњи, донација од 100 милиона јуана или око 14 милиона евра (потписује Младен Шарчевић)
- Заједнички документ - Водећи принципи о финансирању развоја "Појаса и пута" (потписује Бранислав Недимовић)
На самит долазе Ердоган и Путин
Форум "Један појас, један пут" одржава се 14. и 15. маја. Заснива се на стратегији коју је кинески председник покренуо 2013. године у циљу стварања инфраструктуре и ближих односа земаља Евроазије дуж новог "Пута свиле" - коридора за испоруку робе са истока. Вође 28 земаља се очекују у Пекингу, међу којима и председници Русије и Турске Владимир Путин и Реџеп Тајип Ердоган.Иницијатива "Пут свиле" окупља 65 земаља са 60 одсто становништва света и трећином светског БДП и има јаку подршку Кине. Само Кинеска развојна банка предвиђа исплату више од 800 милијарди евра инвестиција за 900 пројеката. Извор: Информер