Најновије

ПОЧИЊЕ БРИГА У САД ЗБОГ ТРАМПОВИХ ПОЛИТИЧКИХ ПЛАНОВА: Последице тек следе!

Сједињене Америчке Државе саопштиле су јуче да се друге економски јаке земље у свету навикавају на политичке планове америчког председника Доналда Трампа, али су Европа и Јапан и даље забринути због промене става Вашингтона.

Амерички сенат (Фото: Синхуа)

Званичници Г7 састали су се данас у Барију у Италији у нади да ће чути више о Трамповом плановима за које страхују да ће обновити протекционизам и уназадити глобални приступ питањима као што су банкарска реформа и промена климе, преноси Ројтерс.
Амерички министар финансија Стивен Мнучин изјавио је данас у Барију да САД задржавају право на протекционизам у области трговине, али је истакао да његове међународне колеге све више прихватају економску агенду администрације председника Трампа.
- Не желимо протекционизам, али задржавамо право на протекционизам у мери у којој сматрамо да трговина није поштена и праведна - рекао је Мнучин на конференцији за новинаре после састанка министра финансија групе седам индустријски најразвијенијих земаља.
Амерички министар је објаснио да приступ САД има за циљ уравнотеженију трговину.
- Људи то више прихватају данас, сада када су имали прилике да проведу време са мном, да чују председника и саслушају нашу економску поруку - закључио је Мнучин.
Међутим, други министри из земаља чланица Г7 јасно су ставили до знања да не деле његов став.
- Свих осталих шест министара... изричито су, а понекад и веома директно, рекли представницима америчке администрације да је апсолутно потребно наставити међународну сарадњу у истом духу - рекао је новинарима француски министар финансија Мишел Сапен.
Гувернер Француске банке Франсоа Вилроа де Гало рекао је да постоји "дашак" оптимизма у Г7 у погледу опоравка глобалне економије после вишегодишњег спорог привредног раста који је пре скоро 10 година почео услед финансијске кризе.
Он је, међутим, истакао да даља неизвесност о руковођењу америчком политиком представља опасност, а сличан коментар изнео је у петак и јапански министар финансија Таро Асо.
- Не смемо назадовати по питању слободне трговине јер то доприноси економском просперитету - рекао је Асо.
Европски званичници Г7 жале се да "нико не зна" шта САД подразумевају под "слободном трговином" и истичу да је једини начин да се успостави праведност поштовањем прописа Светске трговинске организације - мултилатерални оквир.
Они кажу и да захтев САД за билатералним балансирањем трговине није економски одржив, јер се трговински дефицити и вишкови могу анализирати само у глобалном контексту.
На састанаку Г7, председник немачког Бундесбанка Јенс Вајдман рекао је данас да економски опоравак и добре прогнозе у еврозони значе да би Европска централна банка могла да размотри нормализовање своје изузетно лабаве монетарне политике, преноси британска агенција.
Он је, међутим, напоменуо да би пораст инфлације требало да постане одрживији пре него што Европска централна банка узме у разматрање могућност нормализације своје монетарне политике.
Вајдман, један од најконзервативнијих креатора политике Европске централне банке, рекао је и да би избор Емануела Макрона за председника Француске требало да еврозони пружи додатни економски подстицај. Извор: Танјуг

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Трампов одговор на констатацију Папе да ије Хришћанин:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА