Најновије

ИВАНОВИЋ: Потценили смо Албанце, a Харадинајеви су опасни људи!

Оливер Ивановић, лидер Срба са севера Косова и председник Грађанске иницијативе "Србија, демократија, правда" коначно је на слободи, а укидање кућног притвора искористио је и да сврати до Београда у ком није био више од три године, колико је робијао по косовским тамницама.

Oливер Ивановић (Фото: Јутјуб)

Апсолутно невин, како сам каже, а како ће, нада се, одлучити и суд. Време које је прошло не може да врати, али као довољну сатисфакцију види скидање љаге са свог имена: "Да ми се извине за све и људи који ме знају и не знају, коначно и званично виде да немам везе са гнусним оптужбама." 
- Добро сам. Враћам се у нормалан живот и покушавам да наставим тамо где сам заустављен пре три године и три месеца. Ја сам слободан човек у формалном смислу, а у политичком немам ограничења. Моја политичка прича биће иста као до сада. Дакле, социјалдемократска прича прилагођена косовским приликама. Ја сам члан Социјалдемократске партије Србије која је регистрована на покрајинском нивоу код ОЕБС-а. Међутим, пошто косовске власти то нису прихватиле и нису нам дали да под тим именом учествујемо на изборима, ми смо смислили "Србија, демократија, правда" јер је акроним исти - СДП, прича Ивановић и каже:
- Ваше колеге новинари често то читају Слобода, Демократија, Правда, и можда су ми нешто и наслутили, тако да се и не буним. Сад ми слобода много више значи него што ми је раније значила, истиче он као и забринутост, јер сви ови инциденти, ломови у Приштини, реакције Албанаца, запаљива реторика... застрашују људе, тако да је страх доминантан и иманентан. 
- Нама је то и до ‘99. године била свакодневица, али сада је горе. Ко с тим може да се избори, ко то може да поднесе, остао је или се, евентуално, вратио, али таквих је мали број. Сада немамо ни половину српског становништва на Косову колико смо имали пре 1999. године. После седамнаест година долази до одређене исцрпљености и презасићености. Зато је сад и потребан политички рад и ја ћу пробати да људе охрабрим и пробудим им ту идеју останка и опстанка ако се већ ломе.
Каква је ваша политичка веза са Београдом?
- Са Београдом мора бити најбоља могућа веза и то је једино што је апсолутно сигурно. Никада Срби себи не смеју дозволити такву грешку да имају политику супротну ставовима Београда. То не значи апсолутну послушност и неразмишљање својом главом. Међутим, ми смо ти који ће са терена давати Београду тачне информације о реалном стању и предлагати шта би било најбоље.
За случај са хапшењем па ослобађањем Харадинаја који је протресао регион каже:
- Сваки инцидент на Косову, па чак и инцидентна изјава попут оних Рамуша и Даута Харадинаја изазивају одређену зебњу код људи. Поготово што ми знамо ко су тамо били стварни команданти, а ко фолери који су се појавили након рата. Ми знамо ко су опасни људи.
Браћа Харадинај свакако јесу?
- Свакако. Они спадају у оне који су имали зону којом су командовали и имају одговорност за оно што се тамо дешавало. Међутим, те изјаве нису биле усмерене према нама, порука је слата суду у Француској. Они су потенцијално претили Србима с намером да суд то узме у обзир и буде прагматичан и једним ударцем реши две муве. Да се Француска реши тог проблема и сачува своје војнике на терену. Сигурно су о томе размишљали, каже Ивановић који је сретао Харадинаја и Тачија, али то су увек били неформални разговори или на неким пријемима или на форумима и где нема разговора о осетљивим стварима. Они такву врсту разговора избегавају, а и ја не знам у чему би била сврха да ја иницирам та питања јер њих треба да третирају надлежни органи а не појединац.
Актуелна је поново прича о великој Албанији, она плива свуда и увек, никада није угашена и она се од Призренске лиге наовамо појављује по правилу у време великих криза кад на то питање немате прави одговор, објашњава председник грађанске иницијативе.
- Албанци су мали народ, усоталом као и сви остали народи на Балкану, и као такви осећају се несигурно у окружењу које, по правилу, сматрају непријатељским. Отуд тежња ка уједињавању територија и националног корпуса, јер сматрају да ће као већа држава са већом територијом и већим бројем становника бити сигурнији. Српска званична политика има мало другачију листу приоритета и мисли да је однос са Хрватима и Бошњацима значајнији него однос са Албанцима. Ја мислим да је наш приоритет отворено питање с Албанцима и залажем се за то да се том питању посвети макар једнако велика пажња. Потенцијал за невоље и сукобе највећи је на релацији Албанци–Срби и ту су највећи неспоразуми, истиче Ивановић и додаје да је пут за решење тог неспоразума чланство у Европској унији као стратешко питање и, друго, успостављање односа са Албанцима преко Тиране, што је политички исправно и практично ће дати резултате. 
- Да не буде заблуде, не мислим да је утицај Тиране на косовске Албанце толико велики - они су више своји, али то је мало лакши пут. Неком из Београда који је добро примљен у Тирани и у Приштини ће се лакше отворити врата.
Да ли смо ми у нечему погрешили у том односу с Албанцима кроз историју?
- Потценили смо их. Погрешно смо их проценили, а онда и потценили. Они су доста традиционалан и прилично конзервативан народ и као такви се не могу поредити с другим народима и, сходно томе, однос са њима не може бити грађен на искуствима која смо имали градећи са другима. Али, морамо се прилагодити и морамо наћи кључ за комуникацију. Ми имамо стереотипе о Албанцима, а суштински их уопште не познајемо. Ништа не знамо ни о њиховој историји, култури, обичајима, а држимо се стереотипа ма какве последице биле. Тешко је на погрешним премисама доносити праве одлуке. Ја сам за то да их анализирамо и добро упознамо јер ће нам они у будућности бити саговорник, не нужно и противник. Косово неће престати да буде део Србије. Још једном ће морати да се седне и да се озбиљно разговара о статусу. То ће бити онога тренутка кад Србија буде на вратима ЕУ и разговори ће, по мом убеђењу, кренути по кипарском моделу. Кад се Кипар са проблемом између Турака и Грка примакао уласку у ЕУ, тог тренутка су активирани и интензивирани разговори.
Прочитајте ОВДЕ о чему је Владимир Путин разговарао са Вучићем, а тиче се Косова? Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Интервју Оливера Ивановића, дат после изласка из притвора
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Небојша Јеврић: Молер

На зиду Парохијског дома, увек пуног, дао је да се нацрта Ајфелова кула са минаретом и хоџ...

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА