Научници из руског града Новосибирска открили су нове екасненачине борбе против онколошких и инфекцијских болести, укључујући сиду и туберкулозу.
Лекари су модиковали дендритске ћелије, које су део имуног система. Директор Научноистраживачког института за фундаменталну и клиничку имунологију Владимир Козлов каже да је лоше функционисање имунитета један од разлога обољевања од сиде, хепатитиса Б и туберкулозе.
Руски научници су успели да направе вакцину на бази дентритских ћелија. Током лабораторијских истраживања утврђено је да се модифковане ћелије супротстављају туморима шест пута активније од „обичних“ ћелија.
Вакцина је прошла клиничка испитивања: оболели од рака дојке и јајника примали су лек током и после хемотерапије. Код њих нису забележена нежељна дејства, а осим тога, пацијенти се нису обратили докторима због рецидива тумора.
Нови лек је ефикасан и против хепатитиса Б. Научници сматрају да је највећа предност вакцине њена „прецизност“. Наиме, она утиче само на инфициране ћелије, не штетећи здравим органима.
У овом институту истичу да би, пре свега, требало купити одговарајућу медицинску опрему и променити законодавство у сфери здравствене заштите како би нови лек добили сви они којима је он неопходан.
Прочитајте ОВДЕ зашто морате да зовете хитну помоћ уколико приметите ове симптоме? Извор: Курир