Званичници војске САД су тврдили да је истрага показала да су током офанзиве на Мосул, исламски екстремисти вероватно затворили цивиле у кућу погођену 17. марта, а затим је минирали и пуцњевима намамили ваздушни напад војске САД, који је довео до највећег губитка цивилних живота у борби за преузимање Мосула.
Међутим, преживели су рекли агенцији Асошијетед прес (АП) да су се породице сакриле у кућу јер су сматрале да је безбедна. Они су казали да екстремисти нису поставили експлозиве у зграду, нити да су видели борце из било које исламистичке групе на крову зграде.
Централна команда војске САД је одбила да коментарише ове изјаве до завршетка истраге.
Седам сведока описало је ужасне сцене са попришта борбе, где су ваздушни напади и гранатирање без престанка гађали стамбене објекте у покушају да из њих истерају борце Исламске државе. Очевици тврде да су стотине зграда сравњене са земљом, иако је у многима било цивила.
Али Занун, једна од само две особе које су преживеле напад, рекао је да је кућа у којој је погинуло више од 100 цивила, сматрана безбедном због тога што се није налазила на главном путу и била је висока само два спрата, што је за породице које су у њој потражиле уточиште значило да је снајперисти Исламске државе вероватно неће одабрати за своје гнездо.
Према прошлонедељном извештају УН, у западном Мосулу је уништено 1.590 стамбених објеката, а независна група "Iraq Body Count" објавила је да је само у марту и априлу у Мосулу у ваздушним нападима погинуло 1.117 особа.
Званични подаци Пентагона су много нижи, па је према њиховим подацима од 2014. године у Ираку и Сирији укупно 352 цивила погинуло у ваздушним нападима САД. Извор: Танјуг