Услов Србије је био да власт у БиХ прихвати да се из наше резолуције око које су се ломила копља у Скупштини Србије избаци реч "геноцид".
Ганић, ратни члан муслиманског председниства Алије Изетбеговића, отпужен да је крив за смрт најмање 18 војника ЈНА 3. маја 1992. у нападу у Добровољачкој улици у Сарајеву, ухапшен је 1. марта 2010. на аеродрому у Лондону.
Иако је Србија подигла оптузницу и поднела захтев за изручење ствари су у међувремену добиле другачији ток. Процена власти Бориса Тадића била је да више можемо да добијемо одустајањем од Ганићеве екстрадиције него његовим изручењем.
Београдски дневник наводи да су, према документациј суда у Лондону, главни преговарачи у вези са екстрадицијом Ганића били Борко Стефановић, тадашњи политички директор Министарства спољних послова Србије и с друге стране Дамир Арнаут, саветник за правне и уставне послове тадашњег председника БиХ Хариса Силајџића.
Према сведочењу Арнаута, на суду у Лондону, договор две стране је био да Србија одустане од изручења, али да заузврат и друга страна направи одређене уступке. На захтев Србије, како пише у више докумената у које је Блиц имао увид, догвор је требало да буде само усмени.
- Србија је понудила и обавезала се да ће усмено обавестити власти Велике Британије да се неће противити одлуци да се не потврди захтев за изручење Ганића, као и да се неће противити да се модификује висина кауције за Ганићево пуштање на слободу. Међутим, и поред тога Србија није поштовала прву обавезу- навео је Арнаут пред судом у Лондону.
Како Блиц сазнаје, Србија је практично била спремна да испуни све ставке договора, али је проблем настао пошто о свему није на време обавестила тадашњег амбасадора Србије у Лондону Дејана Поповића.
- Требало је да допунимо захтев за екстрадицију, али је договор био да наша амбасада закасни са предајом те допуне. Заузврат, Силајџић је требало да зажмури на текст резолуције о Сребреници. Међутим, допуна захтева стигла је ипак на време- наводи саговорник "Блица".
По сведочењу Арнаута, део договора је био и да Харис Силајџић присуствује самиту са Борисом Тадићем што би био први пут да се тако нешто догоди.
Арнаут је, како пише "Блиц", пред судом навео да је Србија то користила да побољша свој имиџ на путу ка европским интеграцијама и да се представи као држава која негује добросуседске односе са Босном и поред одбијања и неуспеха у хапшењу Ратка Младића због геноцида у Сребреници.
- Обе концесије су обезбеђене пре неуспеха Србије да испоштује обећања и обавезе из договора- додао је Арнаут пред судом.
Као доказ за оно о чему говори, он је суду у Лондону доставио СМС са Борком Стефановићем из којег се може закључити да је договор заиста постојао. Ексклузивне снимке и најјачи адут српске војске погледајте ОВДЕ.
Извор:Танјуг