Током ручка, 76-годишњи лидер опозиције пожалио се уз чашу шампањца да британско-америчка политика према СССР-у није била довољно агресивна. Адлерова белешка каже да га је Черчил тражио да наведе број атомских бомби које су имале Сједињене Државе, као и процену совјетског арсенала, али бивши официр америчке војске није имао такве информације.
У писму које је цитирао Тајмс, примећује се да је Черчил наставио да прича на тему бомбардовања и рекао да би, да је премијер, успео да обезбеди сагласност Сједињених Држава, СССР-у представио низ услова, а за одбијање испуњења би запретио да ће бацити атомске бомбе „на 20 или 30 градова “. Черчил је веровао да ће Москва одбити ултиматум и тада ће бити потребе за нападом. Као одговор, Адлер је нагласио да америчка страна никада неће пристати на ово и да ће атомско оружје користити само као одмазду.
Адлерову белешку открио је Ричард Тоје, шеф одељења за историју на Универзитету у Ексетеру. Приметио је да је Черчил већ дао такав предлог до августа 1949. године, када СССР није имао нуклеарно оружје. Истовремено, Тоје је нагласио да је, док је био на власти, Черчил одабрао другачију стратегију и понашао се мање претеће. Стручњак сматра да су изјаве бившег британског премијера више представљале провокацију и „елемент игре“.
Новинар Томас Мајер је 2014. објавио књигу '’When Lions Roar'’ (Када лавови ричу- прим. ред.), у којој се каже да је Черчил 1947. године затражио од републиканског сенатора Стајлса Бриџа да наговори америчког председника Харија Трумана да баци нуклеарну бомбу на СССР како би обрисао Кремљ са лица земље и претворио Совјетски Савез у мањи проблем. У супротном, приметио је политичар, СССР би напао Сједињене Државе за 2-3 године.
У првим годинама након Другог светског рата САД биле су једини власник нуклеарног оружја на свету. Развој прве атомске бомбе СССР-а завршен је 29. августа 1949. године, бомба РДС-1 на Западу названа је у част Јосифа Стаљина - „Џо-1“.
О смрти генерала Ердогана прочитајте ОВДЕ.
Извор: Правда