- Није изненадење да је пред изборе у уторак фаворит један опозиционар - Мон Јае Ин из Уједињене демократске партије. Он је већ 2012. изашао на црту тада популарној (бившој председници) Парк Геун Хје и изгубио. Сада као да је овај 64-годишњи борац за људска права велика нада у нови почетак Јужне Kореје - наводи немачки медиј.
У Јужној Kореји нема другог круга - ко у првом добије највише, постаје председник, а према прогнозама Дојче велеа, Мон може речунати на 40 одсто гласова.
- Уколико анкете нису сасвим погрешне, можемо рећи да је Мон Јае Ин практично надомак победе каже политиколог са Универзитета Торонто Стивен Дени.
Подсећајући да се епитет "судбоносни" често "лепи" уз разне изборе, "Дојче веле" наводи да је можда овај пут у Јужној Kореји то оправдано имајући у виду да ће излазност вероватно премашити 90 одсто, као и да је више од десет милиона људи већ превремено гласало што је више од петине бирачког тела.
Јужну Kореју месецима потресао скандал, у чијем је центру бивша председница Парк Геун Хје, а велики број Kорејаца месецима је протестовао против корумпиране шефице државе.
- Неколико десетина њених присталица и данас, када је она у истражном притвору, кампује у шаторима пред седиштем владе. Демократија је овде млада, тек тридесетогодишња, али је очигледно изродила јаку протестну културу и становништво са осећајем за политику - оцењује немачки медиј.
Док конзервативци "упорно покушавају" да представе фаворита, чији је отац пребегао у земљу из Северне Kореје, као симпатизера режима у Пјонгјангу, Дојче веле наводи да се чини да тај "покушај оцрњивања" бирачи, посебно млади, лако препознају.
- Чињеница је да Мон намерава да потпуно промени приступ северном суседу и то не само у односу на претходну власт, већ и у односу на дугогодишњу међународну изолацију која се доласком Доналда Трампа у Белу кућу само појачала - наводи немачки медиј.
Kако подсећа, Мон је био шеф председничког кабинета током мандата бившег председника Рох Моо Хјуна с којим је раније имао адвокатску канцеларију.
"Та лева власт је између 2003. и 2008. наставила такозвану 'сунчану политику' на полуострву: покретани су великодушни пројекти помоћи северном суседу, ширена је заједничка привредна зона Kаесонг, вођени су преговори без предуслова
", додаје Дојче веле.
Kако наводи, Мон планира да се, ако постане председник, сретне са севернокорејским лидером Kимом Џонг Уном, поново отвори зону Kаесонг као и једно одмаралиште у севернокорејским планинама.
То би, додаје, у Пјонгјангу вероватно било добро прихваћено јер би држави доносило милионе долара годишње.
- Према његовом мишљењу, Сеул треба да води самосталну политику према Северној Kореји и да заузме водећу позицију у очувању мира и стабилности на Kорејском полуострву. То би могло да изазове напетости са Вашингтоном - оцењује Дени, који је познавалац овог региона.
Прошле недеље, амерички шеф дипломатије Рекс Тилерсон поново је позвао међународну заједницу да обустави све дипломатске и трговинске односе са Северном Kорејом.
"Дојче веле" прогнозира да се ни друго Моново обећање неће свидети Белој кући наводећи да је он најавио да ће преиспитати одлуку о размештању америцког ракетног штита ТХААД.
- Половина грађана Јужне Kореје противи се том ракетном систему јер оптерећује односе са Kином и диже тензије у региону - наглаша немачки медиј.
Дојче веле, међутим, истиче да трећа ствар о којој Мон говори не разликује га од других кандидата.
- Сви, наиме, обећавају да ће растурити спреге политике и моћних концерна попут Самсунга, ЛГ и Хјундаија. Kандидат демократа жели да појача интервенцију државе и у јавном сектору отвори 800.000 радних места - наглашава.
Додаје и да Монови одлични изгледи да постане шеф државе почивају и на поделама деснице.
- У том спектру би најбоље могао да прође Хонг Јон Пјо, сушта супротност што се односа према Северној Kореји тиче. Познат је по драстичним и сексистичким изјавама па је стекао надимак 'корејански Трамп'. То не привлачи младе бираче - истиче немачки медиј.
Хонг, наглашава, треба да се бори и са последицама чудног скандала током кампање се сазнало да је наводно у студентским данима помогао једном пријатељу да некој девојци сипа илегално средство у пиће како би је завео.
Дојче веле додаје да се "победи издалека" нада и предузетник Ан Цеол Со, који је постао познат као изумитељ једног рачунарског антивирус програма.
- Он се представља као цовек центра, економски либерал који се у питањима безбедности ослања на Вашингтон. Но центристи последњих година не пролазе најбоље у подељеној Јужној Kореји - закључује Дојче веле. Извор: Дојче веле