У саставу ове неформалне групе је 26 чланова, 21 из Представничког дома и петоро сенатора. У претходном периоду кормило су држали републиканац Тед По, из Тексаса, и демократа Емануел Кливер, из државе Мисури, и у МСП кажу да ускоро очекују њихову посету Србији.
- Конгресној делегацији могли би да се прикључе и представници пословних кругова из Тексаса и Мисурија, како би се сагледале могућности јачања сарадње са српским компанијама, посебно у областима енергетике и пољопривреде - најављују из МСП.
Чланови српског кокуса начелно су спремни да подрже питања од значаја за нашу државу, а која су на линији интереса САД, и то се посебно односи на европске интеграције и на остваривање стабилности Западног Балкана.
Тако су припадници српског кокуса у више наврата упућивали писма администрацији САД у којима су указивали на значај америчке подршке реформама и европском путу Србије, као и на осетљивост појединих питања, попут захтева Косова да се учлани у Унеско.
Бивши амбасадор у Вашингтону Иван Вујачић, за време чијег мандата је и оформљен српски кокус 2004. године, каже, да је до тога дошло у моменту када се знало да ће питање Косова доћи на дневни ред, као и да је циљ био и да се поправе односи са Америком.
- Чланови кокуса могу да утичу на Конгрес да донесе одређене резолуције, или да се, пак, спречи усвајање оних негативних по нас. Они су и линија комуникације са америчком владом која је креатор политике САД. Конгрес ту политику не може да мења, али чланови кокуса могу да нађу помоћ у решавању отворених питања - наводи Вујачић.
Кокуси се обнављају са сваким новим сазивом Конгреса и, осим оних којима су примарни односи са неком земљом или народом (азербејџански, пољски, босански, албански, холандски, турски, чешки, дански, египатски, норвешки...), међу двеста ових група постоје и оне за цемент, угаљ, астму и алергије, за заштиту животиња, бицикле, бурбон, "купујмо амерички"... А исти члан америчког законодавног тела истовремено може да буде у више кокуса.
Прочитајте ОВДЕ о чему су разговарали Ивица Дачић и амбасадором САД Кајлом Скотом. Извор: Новости