Најновије

Светски медији кажу да ће Вучић контролисати Владу, откривамо која су му овлашћења, а шта реална моћ

Светски медији пренели су да је Александар Вучић данас положио заклетву за председника државе, уз нарочито наглашавање да је обећао да ће тежити побољшању односа у региону.

Александар Вучић (Фото: Синхуа)

Како наводи АП, "Вучић, бивши ултранационалиста који се самопрокламовао у реформатора који се залаже за ЕУ, формално је поднео оставку на премијерску функцију будући да је остварио убедљиву победу на председничким изборима одржаним у априлу".
Ројтерс преноси да је "конзервативни политичар Александар Вучић положио заклетву као српски председник, поздрављен од стране хиљаде присталица, од којих су се неке накратко сукобиле са опозиционим демонстрантима који га оптужују да је аутократа".
Глас Америке оцењује да "Вучић, који је лидер владајуће конзервативне Српске напредне странке, прелази на у највећој мери церемонијалну функцију, али очекује се да ће демонстрирати значајну моћ тако што ће контролисати напредњаке и њихове савезнике у коалиционој влади".
Дневни аваз наводи да је Вучић сада званично председник Србије, уз цитирање његовог коментара да "колико год се спремао не могу да објасним и страх и наду које осећам због преузимања ове дужности".
Агенција Тасс истиче да је нови председник Србије обећао да ће одржати пријатељске односе са Русијом. "Одржаћемо пријатељске односе са Русијом, упркос свим притисцима", цитирала је руска агенција Вучића.

Овлаштења

Ако је судити по ономе што стоји у Уставу Србије, овлашћења која има председник Републике нису нарочито велика и своде се на протоколарне послове, попут представљања земље у иностранству или помиловања за затворенике. Међутим, та овлашћења се неретко проширују, а све у зависности од политичке моћи и утицаја председника и странке из које долази.
Један од првих задатака новог председника Вучића биће и предлагање новог мандатара за састав Владе Србије, а према његовим досадашњим изјавама, то ће се догодити до 23. јуна, за када је заказана свечана инаугурација у Палати Србија.
Председник нема законодавну или извршну власт. Међутим, све законе које донесе Скупштина он мора да прогласи. Председник има право да врати закон Скупштини на поновно разматрање, али ту ипак последњу реч има Скупштина - ако се опет изгласа закон, председник више не може да га врати, односно дужан је да прогласи поновно изгласани закон.
Занимљиво је да ако председник Републике не донесе указ о проглашењу закона у Уставом предвиђеном року, указ доноси председник Народне скупштине.
Председник представља земљу у иностранству. Он поставља и опозива указом амбасадоре Србије на основу предлога Владе, прима акредитивна и опозивна писма страних дипломатских представника, даје помиловања и одликовања....

Командује војском

Вучић је полагањем заклетве постао и врховни командант оружаних снага Србије - у складу са законом постављаће, унапређиваће или ће разрешавати официре Војске Србије.

Највише два пута на функцију

Вучић ће имати право да се још једном кандидује за председника Србије, јер може да буде биран највише два пута на ову функцију. Док је обавља не може да буде и на некој другој јавној функцији или да обавља неку другу професионалноју делатност.
Ако мандат председника Републике истиче за време ратног или ванредног стања, продужава се, тако да траје до истека три месеца од дана престанка ратног, односно ванредног стања.
Мандат председника Републике престаје истеком времена на које је изабран, оставком или разрешењем.
Када је председник Републике спречен да обавља дужност или му мандат престане пре истека времена на које је биран, замењује га председник Народне скупштине. Председник Народне скупштине може да замењује председника Републике најдуже три месеца.
Изборе за председника Републике председник Народне Скупштине је обавезан да распише тако да се одрже најкасније три месеца од настанка спречености председника Републике односно престанка мандата на који је биран.

Имунитет као народни посланик

Председник ужива имунитет као народни посланик. Он о свом раду одговара бирачима, али је Народна скупштина орган који може да га разреши са функције. Председник Републике разрешава се због повреде Устава, одлуком Народне скупштине, гласовима најмање две трећине народних посланика, а поступак за разрешење може да покрене Народна скупштина, на предлог најмање једне трећине народних посланика.
Уставни суд је дужан да по покренутом поступку за разрешење, најкасније у року од 45 дана, одлучи о постојању повреде Устава.
Погледајте ОВДЕ и никад виђену фотографију ратка Младића, док су га тражили у Хагу, он је био у Гучи.
Извор: Блиц/Данас

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Церемонија полагања заклетве.
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА