Председник Републике Српске, Милорад Додик поручио је да ниједан представник тог ентитета у заједничким институцијама БиХ, од српског члана Председништва па наниже, нема мандат да форсира пут БиХ у НАТО.
Додик каже да су Иванићу ставови Српске познати, те да верује да ће се у оквиру њих и кретати.
"Чланство у НАТО је добровољно. У БиХ не постоји консензус о приступању том савезу и тај став је вероватно познат и челницима НАТО-а. У Републици Српској постоји консензус свих партија, укључујући и партије из Савеза за промене, да ми нећемо дати сагласност за НАТО интеграције БиХ, чиме би поставили границу тог савеза на Дрини", истакао је Додик.
Додик је рекао да се Република Српска противи идеји да одлуку о чланству у НАТО доносе политичке елите, те нагласио да то треба да учини народ на референдуму.
"На тај чин нас посебно обавезује чињеница да је НАТО савез не тако давно бомбардовао нашу земљу и наш народ и да само тај народ може да каже да ли ћемо ићи у правцу НАТО интеграција или не", истакао је председник Српске у изјави за Срну, преноси РТРС.
Додик је поновио да Република Српска подржава дијалог са свим међународим организацијама и савезима, укључујући и НАТО, само што никада неће подржати да на превару или силу буде угурана у чланство у том савезу.
"Књижење перспективне војне имовине на Министарство одбране БиХ је противзаконотио и противуставно и Република Српска ће искористити све правне и политичке механизме да заустави насиље над Уставом. Уверени смо да ни НАТО савез не жели да види БиХ у свом чланству ако би до тог статуса дошла користећи незаконите и неуставне активности, варајући при том пола државе", навео је Додик.
Додик је истакао да представници НАТО-а морају да знају да ово што се покушава урадити преко Правобранилаштва, а у вези са имовином представља најгрубље кршење Устава БиХ.
Поручио је да Српска остаје партнер Алијанси у борби против тероризма и на осталим безбедносним изазовима који се евентуално могу указати и без формалног чланства у том савезу.
Прочитати ОВДЕ и шта Американци кажу за регион западног Балкана, који је након западних војних интервенција деведесетих година прошлог века, и даље у хаосу.
Извор: Танјуг