„САД желе да ’сахране‘ пројекат, јер започињањем продаје свог течног природног гаса земљама ЕУ, они се у Европи суочавају са конкурентом у виду „Гаспрома“, рекао је саговорник агенције.
Јуче је заменик председника Европске комисије Марош Шефчович рекао да одбор комесара ЕУ и даље очекује да добије од земаља ЕУ мандат за преговоре са Москвом о оснивању правног основа на којем треба да ради „Северни ток 2“.
Пројектом се предвиђа изградња две линије гасовода укупног капацитета 55 милијарди кубних метара гаса годишње од руске обале преко Балтичког мора до Немачке. Планирано је да се нови гасовод изгради поред „Северног тока“.
За „Северни ток 2“ не важе сва правила унутрашњег тржишта ЕУ и трећег енергетског пакета, јер цевовод неће пролазити преко копненог дела ЕУ. Због тога Европска комисија жели да се договори са Русијом о кључним принципима који ће постати основа за рад цевовода.
Међу тим принципима је транспарентност функционисања гасовода, недискриминаторно одређивање тарифа за пумпање гаса, приступ трећих страна могућности за пумпање „плавог горива“, као и одвајање активности за продају и транспорт гаса.
Исто тако, Европска комисија која настоји да уведе будући гасовод под правила Европске уније, одобрила је нацрт мандата за преговоре са Русијом. Овај мандат треба да одобре земље ЕУ.
Амерички Сенат увео је прошле недеље нове санкције Русији. Као посебна тачка у документу прописана је намера САД „да се супротставе изградњи гасовода ’Северни ток 2‘“. Нове санкције изазвале су незадовољство у ЕУ. Аустријски канцелар и министар спољних послова Немачке видели су у овом нацрту закона опасност за снабдевање енергијом у Европи, наглашавајући да политички инструменти не треба да буду везани за економске интересе. А руска експанзија наставља се изградњом Турског тока, погледајте ОВДЕ трасу. Извор: rs.sputniknews.com