Донедавно се на Западу сматрало да је Су-35 руски еквивалент америчког ловца пете генерације Ф-22 Раптор. Међутим, то је заправо последњи степен у еволуцији Су-27, једног од најбољих ловаца двадесетог века.
А може се рећи и да је први степен у стварању принципијелно новог борбеног система пете генерације Т-50, који се још зове ПАК ФА.
Прелазна фаза
Споља је Су-35 готово идентичан (не рачунајући труп и мотор) са будућим руским ловцем пете генерације, а јефтинији је од њега бар за трећину. То је био један од разлога због којих је војни врх РФ одлучио да сачека са куповином ловца Т-50.
„Су-35 има ’дигиталну кабину’. Као и Т-50, тј. нема аналогне уређаје са казаљкама. Замењују их два ЛЦД екрана у боји. На њима се, као у обичном телевизору, у режиму ’слика у слици’ приказују све информације које су неопходне пилоту”, рекао је за „Руску реч” професор Академије војних наука Вадим Козјуљин.
Хидродинамички пренос је замењен електронским командама. То ће, по речима конструктора, омогућити „паралелну” (даљинску) контролу управљања летелицом.
„У пракси то значи да улога пилота постаје неприметнија, тј. компјутер одлучује којом брзином и у којим режимима ће се авион приближавати циљу и у ком тренутку ће дозволити пилоту да примени оружје. Део сложених акробатских режима обавља искључиво компјутер. Он може сам да укључи режим тродимензионалног приказа ситуације, тј. рељефа и распореда циљева”, додао је Козјуљин.
Електроника ће водити рачуна о томе да примена оружја буде безбедна и да авион не упадне у спиралу којом пилот не може управљати, истакао је он.
Поред тога, ловац има перспективни радарску антену „Ирбис” са фазираном решетком чије су карактеристике јединствене када је реч о домету.
„По својим карактеристикама радар је сличан ономе који поседује Ф-22. ’Ирбис’ у смеру лета може да открива циљеве удаљене 350-400 километара. На тој удаљености може да види носач авиона, на 150-200 км железнички мост, на 100-120 км брзи моторни чамац, а на 60-70 км лансере оперативно-тактичких ракета или групу оклопне технике и тенкова, и да их све уништи”, закључио је Козјуљин.
На Су-35 је уграђен нови руски мотор АЛ-41Ф-1С. Захваљујући њему авион је бржи и има веће маневарске могућности, и може да понесе више муниције.
Може, на пример, да подигне у ваздух 8 тона високопрецизних бомби и ракета.
Оружје за Су-35
Су-35С има 12 подвесних носача високопрецизних ракета и авионских бомби и два носача на крајевима крила за контејнере у којима су смештени системи за радиоелектронску борбу. За овај ловац постоји читав арсенал савремених високопрецизних ракета и авионских бомби.
То су ракете „ваздух-ваздух”:
Р-27ЭР1 (8 ком.);
Р-27ЭТ1 и Р-27ЭП1 (по 4 ком.);
РВВ-АЕ (до 12 ком., укључујући упарени носач за четири ракете испод трупа);
ракете малог домета Р-73Э (6 ком.).
Навођено наоружање класе „ваздух-земља”, односно „ваздух-вода”:
6 тактичких ракета Х-29ТЕ или Х-29Л;
6 противбродских и противрадарских ракета Х-31А и Х-31П;
5 нових противбродских ракета великог домета Х-59МК, а такође следеће новитете:
5 противрадарских ракета увећаног домета типа Х-58УШЭ,
3 ракете великог домета система „Калибар-А”;
и једну тешку противбродску ракету великог домета типа „Јахонт”.
Поред тога Су-35 може да користи „паметне” авионске бомбе:
8 „паметних” авионских бомби КАБ-500КР са телевизијским самонавођењем и најновије КАБ-500С-Э са сателитским системом навођења;
као и 3 бомбе тешке 1.500 кг – КАБ-1500Кр или КАБ-1500Л Г са телевизијским или ласерским навођењем.
Шта недостаје ловцу Су-35 да буде авион пете генерације?
По речима заменика министра одбране за наоружање Јурија Борисова, завршава се тестирање мотора за ловац Т-50. Тај мотор је напреднији од мотора који користи Су-35.
Он треба да обезбеди авиону најважнији услов који мора испунити авион пете генерације, а то је могућност да у крстарећем лету развија надзвучну брзину. Савремени ловци могу да користе временски ограничено форсажно сагоревање горива, а Т-50 неће имати то ограничење.
И Су-35 ће добити поменути мотор, тако да ће у том смислу бити још напреднији и убојитији, и имаће још веће маневарске могућности.
Руска звер из дубине, ОВА подморница је дошла главе терористима у Сирији.
Извор: Руска реч