Најновије

ЕНГЛЕЗИ ТВРДЕ: "Руси годинама стварају немире у Македонији, а ни Србија им није по вољи!"

Руски шпијуни и дипломате су умешани у скоро декаду дуге напоре да рашире пропаганду и изазову неслагања у Македонији, показују поверљиви документи македонске обавештајне агенције.

Македонија (Илустрација: Правда)

Документи које је прикупио ОЦЦРП указују на то да је Москва тражила начине да појача свој утицај широм држава бивше Југославије. Циљ Кремља је да их спречи да се придруже НАТО и да их одвуче од западног утицаја, пише "Гардијан".
У среду је Зоран Заев, лидер социјалдемократа, постао премијер Македоније након више од пола године политичке кризе. Његова влада има подршку две етничке албанске странке.
Он је обећао да ће се борити против корупције и жели да се Македонија прикључи ЕУ и НАТО.
Присталице бившег премијера Николе Груевског оптужиле су Заева да је дао превише моћи албанској мањини која чини око петину укупног становништва. Сукоби су ескалирали у априлу када су присталице Груевског напале и повредиле Заева и његове сараднике у Собрању.
Протеклих девет година Македонија је пролазила кроз "снажну субверзивну пропаганду и обавештајне активности" усмерене из руске амбасаде, показују подаци спремљени раније ове године за Владимира Атанасовског, директора македонске безбедносно-обавештајне агенције УБК.
Та операција је почела 2008. године када је Грчка блокирала покушај Македоније да уђе у НАТО.
У документима пише да је Русија "користећи се методима такозване меке моћи као стратегије на Балкану" покушала да оствари циљ - да изолује Македонију од "утицаја Запада".
Наводи се да је руска спољна политика уско повезана са њеном енергетском стратегијом. Циљ Кремља је да контролише "стратешке енергетске изворе кроз партнерство са балканским државама" и учини Македонију зависном од Русије.
Процурели подаци су показали и како је Кремљ спроводио шпијунажу. Тако су наводно тројица шпијуна руске обавештајне агенције СВР смештени у Скопљу а надгледају се из станице коју СВР има у Србији, у Београду.
Руска амбасада у Скопљу је и дом шпијунима из руске војнообавештајне агенције ГРУ која координише активности са базом ГРУ у Софији у Бугарској.
Наводно су и руски новинари из агенције ТАСС и представници "Росотрудничества", сарађивали са обавештајцима.
Руске дипломате су, показују документа, екстремно спремни и често мењају места састанка са контактима у последњем часу, не користе мобилне телефоне и имају посебне шифре и измишљене приче које користе како би заштитили своје идентитете.
Руска амбасада је направила и око 30 македонско-руских "пријатељских асоцијација" међу којима су културни центри, а спонзорисала је и градњу ортодоксних цркава и крстова широм земље.
И руски конзулати у Битољу и Охриду су такође обавештајне базе, наводи се у документима.
"Гардијан" пише да упркос свему Русија губи утицај на Балкану, и наводи да је чак и Србија успоставила дубље везе са НАТ упркос чињеници да су многи Срби непријатељски настројени према Алијанси због бомбардовања 1999. године.
Други процурели документи показују да су се у априлу срели руски амбасадор у Скопљу Олег Шчербак и високи званичник министарства спољних послова Македоније Ненад Колев. Шчербак је наводно рекао да је циљ Москве да створи "појас војно неутралних земаља" на Балкану који би чиниле Црна Гора, Босна и Херцеговина, Макдонија и Србија. Он је и упозорио да ће Македонија претрпети озбиљне последице ако не подржи Кремљ. Погледајте ОВДЕ како су Шиптари узвратили на забрану за Јахјагу. Извор: Блиц

Бонус видео

Молимо Вас да донацијом подржите рад
портала "Правда" као и ТВ продукцију.

Донације можете уплатити путем следећих линкова:

Бонус видео

Погледајте како је изгледао сукоб у Собрању:
ПАЖЊА:
Системом за коментарисање управља компанија Disqas. Ставови изнесени у коментарима нису ставови портала Правда.

Колумне

Најновије вести - Ратни извештаји

VREMENSKA prognoza

Најновије вести - ПРАВДА