Дачић, који је у Дубровнику учествовао на скупу процеса сарадње у југоисточној Европи, нагласио је да је важно да постоји дијалог између учесника овог процеса, земаља у овом региону, да се тражи заједнички поглед на будућност и да у свему томе имамо у виду да ЕУ јесте најпопуларнија на Балкану.
- Свуда се полако преиспитује улога и начин функционисања ЕУ. На Балкану је тај ниво поверења и жеље да се уђе у ЕУ и даље веома висок. Зашто? Говорио сам у Хрватској да се код нас лек који се највише пије за смирење бенседин. Идеја ЕУ је бенседин у односу на тензије које постоје на Западном Балкану и не само у Западном Балкану, већ у целом региону - казао је Дачић.
- Ја још нисам срео припаднике народа који се толико стиде што су из једног дела Европе, као што смо то ми који смо са Балкана. Ја напротив то кажем са поносом, не мислим да су бољи од нас, мислим да су они изазвали све те ратове који су постојали на Балкану - навео је Дачић.
- Доласком у Дубровник, на скуп процеса сарадње у југоисточној Европи, председник Александар Вучић и ја смо показали да нам је стало до добрих односа са Хрватском и да је важно дефинисати која питања су ствар прошлости, којим питањима треба да се бавимо сада и у будућности - изјавио је шеф српске дипломатије Ивица Дачић.
- Важно је да се добар тренд у нашим односима, који је настао сусретом председника Вучића са председницом Хрватске Колиндом Грабар Китаровић, њеним доласком на инаугурацију и доласком председника Вучића у Дубровник, да тај тренд буде настављен и да то искористимо за будућност наших односа са Хрватском - рекао је Дачић.
Он је навео да је данас на уводном панелу Дубровачког форума истакао неколико питања.
- То је да треба сви заједно да будемо спремни на то да тражимо заједничке интересе у региону, да не треба у свакој идеји тражити неке скривене намере па да се онда плаше тога да је ово нека замена за ЕУ или формирање неке нове државе, већ треба да тражимо заједничке интересе - какав интерес има овај регион у односу на Брисел, Вашингтон, Москву или неке друге регионалне или светске силе - казао је Дачић.
Такође је нагласио важност постојања састанка који би се бавио трилатералним односима између Босне и Херцеговине, Србије и Хрватске.
- Важно је и добро је да постоји што више оваквих састанака, да постоји дијалог и да се оставља што мање простора за кризне и инцидентне ситуације - закључио је шеф српске дипломатије.
Дачић је говорио и о састанку који ће у понедељак у Бриселу одржати председник Србије Александар Вучић и председник Косова Хашим Тачи.
Он је рекао да ће њих двојица са високом представницом ЕУ Федериком Могерини разговарати о модалитетима, о формату дијалога између Београда и Приштине.
- О наставку дијалога ће разговарати председник Вучић и Тачи заједно са Федериком Могерини. Разговараће о модалитетима, о формату, али у овом тренутку сигурно да ће се сачекати формирање владе (у Приштини) када је реч о дијалогу у најширем смислу - казао је Дачић у Дубровнику.
Када је реч о Косову, навео је он, наравно да свако то гледа са свог аспекта.
- Они покушавају да један део своје кривице који имају, а то је да не остварују оно што је прописано Бриселским споразумима, пребацују на неке опште проблеме, после очекујемо да они реализују оно што смо се договорили у Бриселу, то пре свега значи да се формира Заједница српских општина - рекао је Дачић.
Висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Федерика Могерини организоваће у понедељак ујутру у Бриселу неформални сусрет председника Србије Александра Вучића и косовског председника Хашима Тачија, објављено је на сајту ЕУ.
Како се наводи, они ће разменити ставове о наставку дијалога о нормализацији односа Београда и Приштине као и о ширем развоју догађаја у региону Западног Балкана. Погледајте ОВДЕ да ли Србија може да брани Косово ако га избаци из Устава. Извор: Танјуг