Славица Ђукић Дејановић, заменица председника Социјалистичке партије Србије и министарка без портфеља у Влади Србије задужена за популациону политику, у интервјуу за „Ало!” открива да ли ће Срба остати толико да стану под једну крушку и да ли је било уцена СПС-а за улазак у кабинет Ане Брнабић.
Интервију преносимо у целости.
Били сте министарка у Вучићевој влади, сада сте и у кабинету Ане Брнабић, када бисте упоређивали те две владе, како би изгледало? -Наравно да је Александар Вучић несумљиви ауторитет и да су седнице којима је он председавао одисале снагом његових идеја и личности, али ја сам сада пре свега поносна на чињеницу да је жена премијер у Србији, поготово што је то Ана Брнабић. Она заиста има све професионалне карактеристике које су више него потребне Србији, јер економска, уз политичку стабилизацију, предуслов је за бољи живот људи, а она то може да испуни.
Да ли се онда може рећи да нема суштинске разлике између Вучићеве и садашње владе? - Чини ми се да је ова влада апсолутно наставила започете послове претходне те се онда може рећи да суштински нема разлике, али наравно, визуелно и када је реч о личним утисцима може се дискутовати о њиховим различитостима. Када се све подвуче, ја могу рећи да заиста верујем Ани Брнабић.
Да ли је Србија довољно сазрела да прихвати жену на месту премијера? - Догодило се да представници грађана у парламенту покажу ту зрелост. Не верујем да су посланици у Скупштини Србије мање зрели од просечног грађанина, а могу рећи да тај процес сазревања о којем говорите очигледно стиже и у Србију.
Познато је да Срби верују у легенде и пророчанства. Прети ли нам остварење оног по којем ће Срба остати толико да сви стану под једну крушку? - Ја митове и легенде волим и на њима сам одрасла и такви садржаји су ме успављивали када сам била мала. Реалност је нешто сасвим друго. Морамо повећати степен одговорности сваког појединачно. Заиста, на плану популационе политике и демографије није добро и ту нас чека тежак рад. Мораћемо да мењамо нормативу и много ствари, али мислим да нас неће задесити то пророчанство да нас остане толико да станемо под крушку или шљиву. Једноставно, не могу да верујем у то пророчанство, напротив, верујем да се много тога позитивног може учинити, зато сам се и прихватила овог посла.
Да ли је Србију некада неко из Европе или Америке ставио пред избор „или Русија или ЕУ“? - Никада нисам чула од било кога из међународне заједнице да нас ставља пред такав избор. Чак сам закључивала из разговора са њима да постоји разумевање за пријатељске односе Србије и Русије, да то партнерство које негујемо треба да буде подигнуто на виши економски ниво, а да је наш основни политички циљ пут ка ЕУ. Те ствари никада нису биле спорне. То је Влада у више наврата и показала. Због свега тога, моје уверење је да нема потребе за било каквим позиционирањем. Мислим да треба да наставимо са балансираним односом према свим битним субјектима на међународној сцени, укључујући и велике силе као што су Русија, ЕУ и САД.
Чим је формирана Влада, појавиле су се приче да је кабинет Ане Брнабић проширен како би се подмирили апетити СПС-а, да ли је то тачно? - Уопште није тако, из више разлога. Пре свега, социјалисти нису ништа тражили. Ми смо оценили да је политика коју смо водили у претходном периоду, у време док је премијер био Александар Вучић, одговарала интересима Србије и да ћемо у тој политици учествовати. С одлуком да у Влади треба да буде више министара из СПС-а се у потпуности слажем. Наши кадрови су изванредни и то што је пет министара из СПС-а је само зато што је процењено да ти људи могу крајње савесно да обављају посао за добробит Србије.
Да закључимо, СПС није уцењивао Ану Брнабић? - Никакви захтеви нису били упућени ни од стране странке, а ни од стране Ивице Дачића, који је у крајњем случају могао да инсистира на неким решењима, али тога с његове стране није било. Дошла је понуда мандатарке, сада премијерке Ане Брнабић, ми смо је прихватили без и једне једине речи која би могла и да личи на уцењивање.
Мора да нам се рађа више деце
Прихватили сте се заиста тешког посла у Влади. Можете ли нам рећи до када ћемо читати вести да је Србија пред изумирањем и да годишње читав један град нестане? - Стручњаци су на те појаве упозоравали још од средине прошлог века. Да ли Србија може да има бољу демографску ситуацију? Може и мора, али стратегија подстицања рађања из 2008. била је мртво слово на папиру и почела је да се спроводи у пракси тек од прошле године. Александар Вучић је заправо оценио да је неопходно да се и држава, а не само струка, бави овим питањем и мислим да подстицајним мерама, у које спада читав низ корака које предузимамо, можемо направити мање лошу ситуацију. Иначе, мерна јединица за демографску слику је, нажалост, 10 година. Све мере које сада спроводимо моћи ћемо да оцењујемо тек тада. Сигурно је да је ово питање једно од националних проблема и да ћемо га мерама које предузимамо колико-толико минимализовати.
Видећемо ко ће у Сребреницу
Када ће се знати ко ће из Владе Србије ићи у Сребреницу? - Ми још нисмо добили позив. До сада, када водимо разговор, позив још није стигао и о томе се можемо изјашњавати тек када стигне и ако стигне. У сваком случају, када стигне, размотрићемо и заједно донети одлуку, као што смо радили и до сада. Јеремић хоће да уништи ДС?!Више о томе читајте
ОВДЕ. Извор: Ало