Како наводи руски лист, на овакве мере руску страну је натерала одлука Вашингтона да не враћа имовину Амбасаде која је заплењена у децембру 2016. године. Ово питање је остало нерешено и након састанка председника Русије Владимира Путина и председника САД Доналда Трампа у Хамбургу.
„Известија“ пишу да након одржаних разговора лидера двеју држава на самиту Г20, где је о теми дипломатске имовине такође било говора, постало је јасно да САД нису саопштиле да имају план за решавање кризе. У тим условима, наводе извори листа, Русија је принуђена да одговори реципрочно — протера 30 радника америчке дипломатске мисије у Русији и уведе реципрочне санкције према америчкој имовини у Русији.
Москва је саопштила и да не жели да уведе овакве мере, али да не може да остави без одговора непријатељски акт Вашингтона.
„Постоји прелиминарни договор о одржавању састанка у Санкт Петербургу са замеником државног секретара САД Томасом Шеноном. Ако ни тада не дође до компромиса, мораћемо да се одлучимо на овакве мере“, прокоментарисао је за „Известија“ представник Министарства иностраних послова Русије.
Администрација председника САД Барака Обаме је крајем децембра 2016. године увела санкције против девет руских институција, компанија и физичких лица, укључујући ГРУ и ФСБ, због „мешања у изборе и притиска на америчке дипломате који раде у Русији“.
САД су забраниле приступ стамбеним комплексима, тзв. „сеоским викендицама“, сталног представништва Русије у Њујорку и Амбасаде Русије у Вашингтону, који су дипломатска имовина. Такође, 35 руских дипломата окарактерисано је као персоне нон грата.
Прочитајте ОВДЕ зашто су САД по први пут разместиле ракете Патриот на Балтику уочи војне вежбе.
Извор: rs.sputniknews