Према прогнозама ове агенције, више од половине произведеног природног гаса биће конвертовано у течни, намењен за извоз.
- Амерички извори гаса из шкриљаца не показују знаке да ће се ускоро истрошити, а ефекти су појачани већом потрошњом течног гаса - рекао је Фатих Бирол, извршни директор агенције, пренео је "РТ".
Америка је већ прва на списку произвођача природног гаса, са 890 милијарди кубних метара до 2022. године, што је више од петине глобалне производње.
Да би повећала потражњу за извозом, САД у Тексасу граде три главна терминала за течни гас, и тако ће дуплирати број лука које се тренутно користе. Према извештају потражња ће порасти под утицајем развоја индустрије. Агенција је додала и да су цене умањене повећавањем капацитета, што ће привући нова тржишта, попут Пакистана, Тајланда и Јордана.
Агнеција је поменула и Катарску кризу, с обзиром да је Катар највећи извозник гаса на свету, због чега су поремећене већ устаљене руте снабдевања гасом.
Председник Америке Доналд Трмап, боравио је крајем маја у Саудијској Арабији, након чега је оптужио Катар за финансирање тероризма. Месец дана касније, заливксе земље потпуно су блокирале ову државу која је највећи извозник гаса у свету, а криза у арапском свету није завршена ни месец и по дана касније.
Амерички председник такође је дан пре Г20 самита у Хамбургу, боравио у Варшави, на самиту земаља Три мора, где је позвао чланице да се прикључе америчким гасним пројектима.
- Потражња за гасом ће расти за 1,6 одсто годишње, наредних пет година. Потрошња ће до 2022. године достићи 4.000 милијарди кубних метара годишње, а највећи поторшач ће бити Кина са око 40 одсто раста - навела је агенција.
У свету расте број земаља које користе течни природни гас, са 15 колико их је било 2005. године, на 39 колико их има данас, а очекује се и даљи раст, посебно у земљама у развоју. Погледајте ОВДЕ ко су господари руског неба. Извор: Блиц