Биће приче и о војној неутралности, ставовима Србије, сарадње између српских и америчких оружаних снага, о учешћу Србије у међународним мисијама под заставом УН, о томе како и на који начин можемо да допринесемо наставку борбе против тероризма.
Истакао је да у Вашингтону очекује важне разговоре за Србију, да ће теме свакако бити српско-руски односи, случај браће Битићи, као и паљење Амбасаде САД у Београду, те да ће покушати да добије подршку за политику озбиљности, одговорности и решавања проблема на Западном Балкану.
Он је подсетио да је Србија и до сада помагала и у муницији, али и у одређеним количинама оружја и оруђа.
- Верујем да то можемо да урадимо и убудуће. То је важан услов за припрему свега онога сто долази вечерас на сусрету са Дејвидом Петреусом и сутра на састанацима са америчком пословном заједницом, који већ обављају посао у Србији и оних који планирају тек да дођу, те и састанака са бројним конгресменима, али и најважнији је свакако са потпредседником Мајком Пенсом - указао је Вучић.
Пренео је да је у САД тренутно велика бура око промене закона о социјалној заштити Обамакеру, тако да смо у извесном запећку, али је за Србију веома важно што има прилику да представи своју политику.
Однос према Приштини, али и Русији
Према његовим речима кључне теме су регионална политика, регионални односи, билатерални односи Србије и САД.
- Из најава видим да ће их занимати однос Београда према Приштини, и однос према Русији. Ми ћемо говорити о нашим ставовима и покушати да добијемо подршку за политику озбиљности, одговорности и решавања проблема на Западном Балкану - подвукао је он.
Констатовао је да и овај пут, као и сваки пут када неко од представника земаља долази изврши се артиљеријска паљпа, како би се показало којим потешкоћама ће се суочити гост и како ће морати на тешка питања да одговара.
- Чули смо из штампе овде, чак је и један конгресмен Елиот Енгел, истакнути албански лобиста, али и човек са којим смо се више пута састајала и покушали да утичемо на његов став јер је веама важан, да Србија треба да буде избачена из Партнерства за мир због блиске сарадње са Русијом - указао је Вучић.
Подвукао је да се у ставу Србије ништа није променило и да се то најбоље види по броју војних вежби и активности.
- Говорићу о тачном броју вежби. Четири пута више у 2017. имамо вежбе и активности са америчким снагама него са руским. Питам се шта ли су читали поједини конгресмени или је то питање ајде да неког нападнемо, да извршимо додатни притисак. Нема ту увек довољно везе са реалношћу - сматра Вучић.
Војна неутралност, без уласка у савезе
Председник Србије је истакао да је Србија војно неутрална и да ће он тај став потврдити.
- Није питање тежине притиска с којим неко мора да се носи, већ да ли постоји чврста или јасна политика. Србија има јасну политику војне неутралности, немамо апсирације да улазимо у било који војни савез. Желимо добру сарадњу са Американцима, Русима и НАТО и било којим другима, али без улажења у било које савезе. Такву је политику изгласала Скупштина Србије, прихватила влада и као председник у складу са Уставом моја је обавеза да такву политику проводим и представаљам у свету - објаснио је он додајући да се не стиди и не пласи резултата такве политике.
Желим да сви верују у искреност Србије када о томе говори, а да ли ћемо да се наоружавамо на овај или онај начин, дозволите то је суверено питање Србије, коме ће где шта и када да плати. Купили смо два руска хеликоптера МИ17, али одмах после тога 9 Ербасових немачко-француских хеликоптера. То је наша воља, наш новац је у питању и наше је да урадимо што је најбоље за земљу, нагласио је Вучић.
Случај Битићи и паљење амбасаде САД
Када је реч о случају Битићи рекао је да је то тежак и ужасан злочин који се догодио.
- Одговорни не само да треба да се стиде, јер су нанели велику срамоту Србији, јер се о Србији причало на лош начин у целом свету због једног ужасног злочина. Ја као и сваки други нормалан грађанин Србије желим да се тај злочин испита и истражи. Али исто тако нисам у стању и не смем да дозволим увреде са било које стране, макар долазиле од њихових адвоката на рачун институција Србије, на рачун руководства Србије. Имали су 12 година са онима који су их слепо слушали па тобож нису ништа урадили ни по том питању, а ни Амбасаде. Сада се у својим изјавама иживљавају над институцијама Србије. То нећу да дозволим, а са ауторитеом који имам могу да тврдим да нико у Србији неће под тепих да ставља било шта око случаја Битићи већ је наша обавеза да то решимо. То ће бити добро за Србију и показаћемо разлику између нас и многих других - рекао је он.
Када је реч о паљењу амбасаде САД у Београду Вучић је казао да ствари иду у смеру ефикасног решавања судског поступка, те да ту проблеме не види.
Прочитајте ОВДЕ
Извор: Танјуг