База се простире на укупно 7.500 квадратних метара испод земље, а пројектована је тако да је отпорна на ударе дубинских или пенетрирајућих авиобомби, па чак и на експлозије атомских бомби снаге до 20 килотона.
Смештена испод динаридних стена, база има неколико радионица, складиште горива, спаваонице, кухињу, санитарне чворове и складишта за ракете, алате, инструменте и електронске уређаје. Подови од графита спречавају избијање статичког електрицитета, а све су просторије опремљене топлотним и димним сензорима.
Запаљиви материјали, попут ракета и електронских уређаја, налазе се и под посебном халонском противпожарном заштитом, а цео комплекс је израђен тако да би се било какав евентуални пожар могао брзо и лако одсећи од остатка базе херметичким ватроотпорним вратима које се налазе између секција. У крајњој нужди, база је опремљена и властитом хидрофорском мрежом која се напаја из реке Жрновнице.
Од улаза у базу до самог комплекса води дуги тунел и четворо тешких врата. Теоретски, пожар би могао буктати над површином базе без готово икаквог утицаја на људство и опрему који се налазе унутра.
- Нема ни теоретске шансе да ватра извана продре унутар поткопа, рекао је Слободној Далмацији тадашњи заповедник Жрновнице Невен Пејковић пре шест година, након великог шумског пожара који се приближио бази.
Пејковић је тада открио и како се сваког понедељка раде темељни технички преглед објекта и ракета, те како се редовно одржавају и противпожарне вежбе.
Комплекс у Жрновници изградила је ЈНА, а хрватска војска га је освојила 1991. године. Тада су заробљене и све противбродске ракете шведске производње РБС-15Б, чији домет од 90 километара је био кључни фактор у повлачењу бродова ЈНА из хрватских територијалних вода. А ни Хрвати неће руску помоћ у гашењу пожара, а њихове "разлоге" можете прочитати ОВДЕ. Извор: jutarnji.hr